Utech
Informacje

O drewnie zadecydują fachowcy

Dodano: 10.05.2023

Stowarzyszenia reprezentujące sektor drzewny w Europie Środkowo - Wschodniej podjęły wspólną inicjatywę mającą wpływać na przetwórstwo drewna litego w UE.

 

Na stronie PIGPD czytamy:

 

"Przyzwyczailiśmy się w naszych krajowych realiach, że w polityce nie do końca liczy się wiedza fachowa lub kwalifikacje.

 

Z kolei każda z firm prywatnych stawia w pierwszej kolejności, albo powinna, na fachowców. Żaden właściciel przedsiębiorstwa nie chciałby, aby osoby bez odpowiednich umiejętności decydowały o jego majątku. Jeśli jednak brakuje wiedzy lub kwalifikacji, to od zawsze pomagamy sobie doświadczeniem lub zdrowym rozsądkiem.

 

W przypadku struktur Unii Europejskiej, pomni doświadczeń krajowej polityki, byliśmy zawsze przeświadczeni, że decyzje na tym szczeblu podejmowane są na podstawie wnikliwych analiz, badań, ekspertyz.

 

Działania Unii w zakresie przemysłu drzewnego, leśnictwa i ochrony środowiska trochę burzą to – może naiwne – przeświadczenie. Wydaje się, że w Europie staramy się w ostatnim czasie być „świętsi od papieża”, a dowodem tego jest całokształt polityki Unii w sprawie ochrony środowiska i zmian klimatu.

 

Nikt racjonalnie myślący nie kwestionuje zmian klimatycznych i ich konsekwencji. Nikt nie kwestionuje problemów, jakie niosą ze sobą rosnące średnie temperatury, susze i zagrożenia dla źródeł wody pitnej. Nikt nie kwestionuje zasadności działań na rzecz ochrony i zrównoważonej gospodarki leśnej. To jest oczywista oczywistość i wielkie wyzwanie przed całym społeczeństwem, ale przede wszystkim dla polityków. Pozostaje pytanie: w jakim stopniu i w jaki sposób?".

 

W związku z powyższym, jak informuje PIGPD, stowarzyszenia reprezentujące sektor drzewny w Europie Środkowo - Wschodniej podjęły wspólną inicjatywę mającą na celu uwzględnienie w długookresowych politykach Unii Europejskiej przyszłości przetwórstwa drewna litego. 

 

Stowarzyszenia postulują ochronę klimatu, zwiększenie zatrudnienia i tworzenia wartości ekonomicznej w drodze zrównoważonej gospodarki leśnej i wykorzystania drewna. PIGDP obawia się jednocześnie, że obecne przepisy obowiązujące w UE w sposób nieuzasadniony ograniczają wykorzystanie drewna.

 

Pełną informację na temat inicjatywy i opracowanie argumentów przez PIGPD można przeczytać tutaj.

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE