WBleasing
Informacje

Pożegnanie z iglakami

Dodano: 21.05.2024

Badania mówią, że zmiany klimatu wypierają z Europy gatunki drzew iglastych.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego i Politechniki w Monachium wzywają do radykalnej przebudowy lasów bez zalesiania gatunkami iglastymi. W przeciwnym razie zmiany klimatyczne będą powodowały duże straty.

 

Jak podaje strona SWR Kultur, badanie przeprowadzone w Wiedniu i Monachium mówi, że co najmniej jedna trzecia współczesnych gatunków drzew w Europie może do roku 2100 zostać wyparta z Europy wskutek zmian klimatu. Drzewa iglaste, takie jak świerk, są szczególnie zagrożone. Buk również może paść ofiarą ocieplenia. Eksperci wzywają do szybkiej konwersji i pożegnania drzew iglastych na rzecz bogatego gatunkowo lasu mieszanego.

 

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Wiedeńskim i Politechnice w Monachium wykazały, że liczba gatunków drzew nadających się do odnowienia lasu drastycznie spada. Naukowcy najpierw stworzyli mapę rozmieszczenia 69 najpopularniejszych gatunków drzew, biorąc pod uwagę dane z niemal 240 000 lokalizacji w całej Europie. Następnie stworzyli model mający przewidywać, czy takie rozmieszczennie będzie w dalszym ciągu odpowiednie pod koniec stulecia, biorąc pod uwagę różne scenariusze emisji.

 

Okazało się, że średnia liczba gatunków drzew na kilometr kwadratowy może spaść o 33 do 49%, w zależności od scenariusza. W szczególności świerk, ale lokalnie także buk i sosna w suchszych regionach nizinnych są zagrożone.

 

Według badania możliwości przekształcania lasów będą coraz bardziej ograniczone ze względu na zmiany klimatu. Henrik Hartmann, dyrektor Instytutu Ochrony Lasu w Federalnym Instytucie Badawczym Roślin Uprawnych w Quedlinburgu, wyjaśnia: - Lasy to dynamiczne ekosystemy, które muszą się zmieniać, aby móc przetrwać w zmieniających się warunkach. Badania wyraźnie pokazują, że część rodzimych dla nas gatunków drzew nie będzie już dla nas rodzima w przyszłości.

 

Źródło: swr.de

Opracowanie: redakcja

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE