WBleasing
Informacje

Sto tysięcy za zmowę przetargową

Dodano: 02.09.2022

Dwie firmy "dogadały się" by podbić cenę na przetargach, UOKiK nałożył wysoką karę.

 

Jak informował UOKiK w środę 31 sierpnia, "Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał decyzję dotyczącą zmowy przetargowej, w której nałożył karę w łącznej wysokości ponad 100 tys. zł". Jak podaje portal money.pl, firmy, które zostały ukarane - Zwyż - Dźwig z Żagania i FHU Berger - zajmowały się utrzymaniem zieleni i podejmowały "działania prowadzące do wyboru oferty z wyższą ceną, czym wpływały na wynik zamówień publicznych na utrzymanie zieleni w woj. lubuskim i dolnośląskim".

 

Firmy działały w następujący sposób: celowo składały do urzędu niekompletne oferty, a następnie, zależnie od układu ofert w rankingu, decydowały o ich uzupełnieniu lub nie. W ten sposób firma wystawiająca cenę niższą, a jednocześnie zwycięska w przetargu, mogła zwyczajnie nie uzupełnić dokumentów i doprowadzić w ten sposób do wygranej firmy z wyższą ceną.

 

Okazało się, że obie firmy zastosowały z powodzeniem swoją taktykę w dwóch przetargach, a przy trzecim organizator zauważył, że coś jest nie w porządku. Procedurę unieważniono i rozpoczęło się dochodzenie. Jak tłumaczył Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, działania obu firm miały charakter "zamierzony, powtarzalny i stanowiły manipulację wynikami przetargu". Prawo antymonopolowe zakazuje tego rodzaju zachowań, ponieważ powodują zawyżenie kosztów realizacji zadań publicznych, a więc również straty dla polskiej gospodarki.

 

Łącznie, nieprawomocną decyzją, Zwyż - Dźwig i FHU Berger otrzymały sankcje w wysokości 108 923,50 złotych. Okazuje się też, że firma Zwyż - Dźwig dawniej stosowała już podobny proceder, wtedy w zmowie z firmą M&M z Bolesławca. Łącznie nałożono wtedy kary o wysokości 131 140,00 złotych.

 

UOKiK współpracuje obecnie z Urzędem Zamówień Publicznych w celu stworzenia systemu lepszego wykrywania nadużyć w postępowaniach przetargowych. Jak czytamy na portalu money.pl, wykorzystując dane z systemu eZamówienia będzie można łatwiej identyfikować niedozwolone praktyki ograniczające konkurencję.

 

Źródło: money.pl

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE