FPK JG
Informacje

Szkody z 2018 dalej odczuwalne

Dodano: 06.11.2023

Nadal widoczne są szkody spowodowane przez huragan, który nawiedził Włochy w 2018 roku.

 

Jesienny huragan Vaia, który w 2018 roku przetoczył się przez południowy Tyrol wywołał podmuchy wiatru sięgające prędkości 200 kilometrów na godzinę, a wraz z nimi ciężkie opady deszczu i powodzie. Lasy w Szwajcarii, Chorwacji i Austrii również uległy uszkodzeniom. Jak mówił Arnold Schuler, Minister Leśnictwa Południowego Tyrolu, aż 1,7% lasów w regionie było dotkniętych kataklizmem, co przekłada się na ponad 3000 właścicieli lasów i 91 społeczności.

 

"W ostatnich latach łącznie przeznaczono 23,8 miliona Euro na przetwarzanie drewna uszkodzonego przez Vaię" - informował minister, choć to nie wszystkie wydatki. 12,3 miliona przeznaczono na odnowienie dróg i ścieżek w łącznie 370 projektach, podtrzymanie ochronnej funkcji lasu kosztowało kolejne 3,5 miliona. Zalesienie 6000 hektarów pochłonęło kolejne 10 milionów Euro. Do tego doliczyć trzeba jeszcze koszta utrzymania dodatkowych składnic drewna.

 

W kolejnych latach wydarzyły się jeszcze dwie burze śniegowe i gradacja korników. Obecnie areał zajęty przez szkodniki szacuje się na 10 tysięcy hektarów. Obecnie właścicele lasów borykają się z nakładającymi się problemami. Na amortyzację szkód przeznaczono już 100 milionów Euro, a to jeszcze nie koniec...

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE