KOPA KAMIŃSKI
Informacje

Szkolenia obowiązkowe?

Dodano: 30.10.2022

Nowy projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska zakłada między innymi obowiązkowe szkolenia operatorów maszyn leśnych.

 

Powstał projekt nowego rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu niektórych prac z zakresu gospodarki leśnej.

 

Najważniejsza zmiana, jaką proponuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, to obowiązkowe szkolenia dla operatorów harwesterów i dla zrywkarzy.

 

W uzasadnieniu projektu czytamy:

 

"W § 15, § 20, § 25 pkt 3 oraz w § 33 projektu rozporządzenia przewidziano wymóg ukończenia z pozytywnym wynikiem szkolenia warunkujący dopuszczenie do pracy na drzewach stojących (§ 15), do obsługi pilarek mechanicznych (§ 20), do obsługi maszyn wielooperacyjnych (§ 25 pkt 3) oraz do zrywki drewna (§ 33). Projekt rozporządzenia przewiduje, że szkolenie obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną, a także określa zakres zagadnień części teoretycznej i praktycznej (§ 16, § 21, § 26 oraz § 34)".



Zasadnicza różnica pomiędzy obowiązującym i projektowanym rozporządzeniem to odesłanie do aktualnego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych, na podstawie którego zasad i warunków prowadzi się szkolenia.

 

Dodatkowo projekt rozporządzenia dopuszcza do prac określonych w § 15, § 20, § 25 oraz w § 33 „osoby pełnoletnie" (dotychczas „pracownicy").

 

Ponadto, obowiązek ukończenia szkolenia z wynikiem pozytywnym został rozszerzony na obsługę maszyn wielooperacyjnych oraz zrywkę drewna.

 

W przypadku obsługi maszyn wielooperacyjnych wymagane jest także posiadanie zaświadczenia kwalifikacyjnego uzyskanego w trybie przepisów ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. z 2021 r. poz. 272, z późn. zm.), z uwagi na prowadzenie obsługi i konserwacji urządzeń technicznych (art. 22 ust. 3 ustawy o dozorze technicznym).

 

Projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu niektórych prac z zakresu gospodarki leśnej. Tutaj można też przeczytać uzasadnienie proponowanych zmian.

 

Całość procesu legislacyjnego można śledzić tu: https://legislacja.gov.pl/projekt/12365451

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE