stihl 2024 lipiec
Informacje

Trąba powietrzna w Nadleśnictwie Leżajsk

Dodano: 22.06.2024

30 hektarów zniszczone całkowicie, kolejne 50 poważnie uszkodzone - oto bilans przejścia trąby powietrznej przez Nadleśnictwo Leżajsk.

 

Od 20 czerwca do 30 września 2024 roku obowiązuje wydany przez nadleśniczego Nadleśnictwa Leżajsk okresowy zakaz wstępu do kompleksu leśnego Jastrzębiec (leśnictwo Brzyska Wola). Zakaz wynika z uszkodzeń spowodowanych przez trąbę powietrzną, która przeszła nad lasami w nocy z 19 na 20 czerwca. Z oględzin wynika, że 30 hektarów lasu zostało zniszczonych całkowicie, a kolejne 50 hektarów jest poważnie uszkodzonych.

 

"Dokładniejsze szacowanie szkód obecnie jest niemożliwe z uwagi na zawalone drogi leśne i zagrożenia dla ludzi. Korytarz trąby powietrznej na podstawie obrazu z dronu można szacować na długość 20 kilometrów i szerokość około 800 metrów. W tej chwili udrażniamy leśne dukty przy użyciu własnych sił, pomagają nam również inne służby. Dla uprzątnięcia powierzchni klęskowej potrzebny będzie sprzęt specjalistyczny, zaś masę drewna ze zniszczonych huraganem drzew, bardzo wstępnie trzeba szacować na około 30 tys. metrów sześciennych" - czytamy na stronie Lasów Państwowych wypowiedź nadleśniczego Nadleśnictwa Leżajsk Tomasza Cebuli.

 

Fot. i źródło: Lasy Państwowe

Opracowanie: redakcja

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE