KOPA KAMIŃSKI
Informacje

Ukraina: potężne straty w lasach

Dodano: 02.06.2024

Rosja zniszczyła ponad 60 000 ha ukraińskich lasów o wartości prawie 360 ​​milionów dolarów.

 

Niezależne stowarzyszenie antykorupcyjne NGL.media ustaliło na podstawie zdjęć satelitarnych, że w ciągu dwóch lat wojny Rosjanie doszczętnie zniszczyli ponad 60 tys. ha lasów o wartości co najmniej 14 miliardów hrywien ukraińskich (około 359,2 mln USD). Ten minimalny szacunek uwzględnia jedynie szkody bezpośrednie, czyli wartość drewna, jaką można było odzyskać ze zniszczonych lasów. Straty nie uwzględniają konsekwencji dla środowiska, których naprawienie może być znacznie droższe.

 

Jednym z najbardziej dotkniętych wojną obszarów przyrodniczych jest Park Narodowy Swiati Hory w obwodzie donieckim. Tam działania wojenne trwają od samego początku inwazji, a zniszczeniu uległo około 80% powierzchni parku.

 

- Niestety, najbardziej ucierpiały unikalne ekosystemy borów sosnowych rosnących na kredach, które są objęte ochroną Konwencji Berneńskiej. Są to bardzo specyficzne ekosystemy z charakterystyczną florą, której nie ma już w Europie – wyjaśnił Ivan Moisiienko, kierownik Katedry Botaniki na Uniwersytecie Państwowym w Chersoniu.

 

Sosna reliktowa Pinus sylvestris var. cretacea, rosnąca jedynie w kilku miejscach na brzegach rzeki Doniec Północny, została wpisana na międzynarodową Czerwoną Listę IUCN jako gatunek zagrożony.

 

Aktywnie wylesia się także obwód ługański, gdzie przed wojną lasy zajmowały zaledwie 11% jego powierzchni. Obszar ten to głównie stepy, a tutejsze lasy pełnią ważną funkcję chroniącą przed burzami piaskowymi, zatrzymującą wilgoć i zapobiegającą erozji gleby. W obwodzie charkowskim około 40–45% lasów jest zaminowanych lub zniszczonych przez pożary.

 

W obwodzie chersońskim, jednym z najmniej zalesionych obszarów Ukrainy (5%), znaczna część lasów została dotknięta pożarami, atakami wojskowymi i wylesianiem od samego początku inwazji. Lasy mocno ucierpiały też w czerwcu 2023 roku, kiedy elektrownia wodna w Kachowie została wysadzona w powietrze. Zalanych zostało prawie 55 tys. ha lasów na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru.

 

Fot.: Państwowa Agencja Zasobów Leśnych Ukrainy

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE