katalog 2023
Lasy Państwowe

IKEA straci największego dostawcę drewna?

Dodano: 26.04.2023

Rezygnacja z FSC może spowodować, że IKEA przestanie kupować drewno w Polsce. Jakie będą tego konsekwencje?

 

Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych rezygnują z certyfikacji FSC - dotychczas już cztery RDLP nie odnowiły certyfikatów. Wkrótce FSC wygaśnie dla kolejnych dwóch. Jeśli i te nie zostaną odnowione, bez certyfikacji zostanie ponad 2 milony hektarów gruntów leśnych. To może stanowić problem dla producenta mebli IKEA, który w samym 2022 roku zużył łącznie 20 milionów metrów sześciennych surowca, z czego aż 28% pochodziło z Polski.

 

Kolejny problem dla IKEA to wstrzymany import drewna z Rosji i Białorusi, które odpowiadały za 11% zapotrzebowania.

 

Jak mówił Ulf Johansson, dyrektor IKEA Global Wood Supply & Forestry: "Współpracujemy z FSC i leśnictwem państwowym, aby znaleźć rozwiązanie. Lasy Państwowe nie są przeciwne FSC, ale nie podoba im się rewizja dotychczasowego standardu".

 

"FSC jest dla nas ważne i nie jest to nasza decyzja, ale naszych klientów, jeżeli jednak nie uda nam się zdobyć certyfikowanych surowców, możemy zdecydować się na przeniesienie biznesu poza Polskę" - dodaje Ulf Johansson.

 

Z wartości podanych na rok 2022 wynika, że IKEA kupiła w Polsce około 5,6 miliona metrów sześciennych drewna (28% z 20 milionów metrów sześciennych). 5,6 miliona metrów sześciennych to około 14% z całego pozyskanego przez Polskę drewna. Jeśli IKEA zrezygnuje z zakupów w naszym kraju, sporo drewna straci stałego nabywcę.

 

Czy to będzie stanowiło problem dla LP, czy może takie ilości drewna znajdą inne przeznaczenie na rynku? Możliwe, że niedługo się tego dowiemy.

 

Źródło: "Om skogen och miljön i Polen. O lesie i środowisku w Szwecji", na podstawie atl.nu

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE