FPK JG
Lasy Państwowe

Kostka: niech Lasy zwrócą lasy Polsce

Dodano: 20.01.2023

Na portalu rp.pl ukazał się artykuł Antoniego Kostki na temat braku kontroli nad Lasami Państwowymi.

 

"Ta organizacja włada prawie jedną czwartą terytorium Polski, będąc największym „obszarnikiem” w Unii Europejskiej. Zarządza gigantycznym majątkiem i generuje przychody sięgające w roku 2022 prawdopodobnie ponad 13 mld zł" - pisze ekolog Antoni Kostka na łamach rp.pl - "Od lat Lasy Państwowe określa się jako państwo w państwie, a żadna opcja polityczna nie zdołała przeforsować rozwiązań, które wprowadzałyby realną kontrolę nad nimi. W praktyce LP same sobie wyznaczają cele, same je realizują i same dokonują ewaluacji".

 

Zdaniem Kostki, w Lasach Państwowych potrzebna jest gruntowna reforma. Przytacza na przykład programy Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 czy Lewicy, o których pisaliśmy już wcześniej. Pojawia się kwestia najważniejsza: przywrócenie kontroli nad lasami społeczeństwu w formie powołanej Rady Lasów Państwowych, działającej na zasadach podobnych do rady nadzorczej spółek prawa handlowego. 

 

Pomysły Antoniego Kostki idą jeszcze dalej. "Granice nadleśnictw i Regionalnych Dyrekcji powinny być dostosowane do granic administracyjnych województw. Umożliwi to koordynowanie działań na poziomie samorządów, wspólne pozyskiwanie niezbędnych do tego środków. Można rozważyć zmniejszenie ilości dyrekcji; w niektórych wypadkach ich obszar może pokrywać dwa województwa. Ponadto, warto się zastanowić, co dla struktury LP może oznaczać wdrażanie Strategii Bioróżnorodności (a wkrótce być może zatwierdzonego prawa w sprawie odtwarzania przyrody, „Restoration Law”, które może mieć dla polskiego leśnictwa większe konsekwencje). Pojawią się wtedy duże obszary, w których gospodarka leśna będzie znacznie ograniczona" - czytamy w artykule.

 

Wszystko to brzmi dość idealistycznie, ale autor zdaje się mieć tego świadomość. "Czy nie stanie się tak, że wzmocnione organizacyjnie i odpartyjnione Lasy Państwowe, z jeszcze większą energią zaczną bronić swojego stanu posiadania i zwalczać te pomysły? Nie ma gwarancji, że tak nie będzie. Może zatem, jak postulują niektórzy, skończyć z mitem „samofinansowania”, włączyć Lasy Państwowe do budżetu, i uczynić naprawdę narzędziem realizacji polityki państwa?" - pisze. Czy takie zmiany uda się kiedykolwiek wprowadzić i jaki będzie ich efekt? Może zobaczymy, już wkrótce, po wyborach...

 

Źródło: facebook (Antoni Kostka)

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE