Utech
Lasy Państwowe

PIGPD - nadal brak dialogu z LP

Dodano: 15.11.2023

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego opublikowała korespondencję dotyczącą zasad sprzedaży drewna na rok 2024.

 

W ramach wpisu na stronie facebook PIGPD, członkowie Izby opisują konsultacje z DGLP w sprawie zasad sprzedaży drewna na kolejny rok - a właściwie brak konsultacji, jak wynika z relacji.

 

"Z przykrością stwierdzam, że konsultacje te miały charakter jedynie pozorny, ponieważ ograniczyły się do jedynie jednego spotkania naszych organizacji z przedstawicielami DGLP w dniu 21 sierpnia 2023 r. Zostaliśmy zapewnieni, że to są jedynie propozycje zasad i w toku kolejnego spotkania i na bazie naszych uwag mogą ulec korekcie. Niestety, pomimo wielu pism i jednogłośnego protestu wszystkich organizacji co do zapisów kluczowych - w tym głównie możliwości składania ofert na 100% historii wobec 70% mas wystawionych do sprzedaży, jak również negatywnych konsekwencji wydzielenia 3 okresów sprzedaży w roku 2024r - DGLP odmówiła nam możliwości drugiego spotkania w celu prowadzenia dialogu. Poproszono nas również o opracowanie i przedłożenie propozycji zapisów prawnych, które by skutecznie obwarowały prawidłowość składanych oświadczeń w PLD. W dniu 20 września przesłaliśmy taką propozycje na piśmie, do dziś włącznie nie otrzymaliśmy żadnej informacji zwrotnej" - czytamy na facebooku PIGPD.

 

12 października 2023 roku dyrektor generalny Józef Kubica podpisał zasady sprzedaży drewna, które zostały opublikowane dzień później o godzinie 14:00. 

 

"Historia współpracy przemysłu drzewnego i LP zawsze była trudna, ale takiej polaryzacji jak w ostatnich latach nie było nigdy. Mam świadomość, że wiele różnic pozostanie z racji natury naszych relacji, ale nie może to być usprawiedliwieniem do braku dialogu i poszukiwania konsensusu. Lasy Państwowe mogą być silne tylko przez krótki czas, gdy przemysł drzewny jest co raz to słabszy i odwrotnie nasza branża nie utrzyma wypracowanej przez lata pozycji bez silnych Lasów Państwowych. Tylko skonsolidowany sektor leśno-drzewny jest w stanie skutecznie stawiać czoła wyzwaniom, jakie stoją przed nami. Jestem przekonany, że okazując sobie wzajemny szacunek i zrozumienie można prowadzić dialog" - pisze autor postu, prezydent PIGPD, Piotr Poziomski. 

 

PIGPD opublikowała też korespondencję z Lasami Państwowymi, którą można przeglądać tutaj.

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE