woodpecker
Lasy Państwowe

Sprzedaż nieruchomości LP z bonifikatą

Dodano: 18.06.2021

- Łączna wartość nieruchomości mieszkalnych sprzedanych w latach 2015-2020 oraz do końca kwietnia 2021 roku, wynikająca z operatów szacunkowych sporządzanych przed sprzedażą przez rzeczoznawców majątkowych, wynosi 307 491,69 tys. zł" – informuje wiceminister Edward Siarka w odpowiedzi na interpelację posła KO Michała Jarosa.

 

 

Jak podaje portal domiporta.pl, spośród wszystkich nieruchomości, bonifikatą w wysokości 95 proc. zostało objętych 1658 posiadłości, czyli ponad 81 proc. Ponadto bonifikatą w wysokości 45 proc. objęto kolejne 67 transakcji. Część nieruchomości kupili nie leśnicy, ale również ich dzieci, wdowy czy zupełnie przypadkowi ludzie zatrudnieni w LP.

Jak naliczana zatem jest bonifikata?

- Cena sprzedaży lokalu podlega łącznemu obniżeniu o 6 proc. za każdy rok zatrudnienia i o 3 proc. za każdy rok najmu tego lokalu, nie więcej jednak niż o 95 proc - mówi ustawa.

 

Od 2009 r. nieodpłatny lokal służbowy przysługuje tylko leśniczym i nadleśniczym. W wyniku tego pozostałe mieszkania, które wcześniej zajmowali pracownicy Lasów, zaczęły być wynajmowane.

 

Z kolei zgodnie z ustawą o lasach państwowe przedsiębiorstwo Lasy Państwowe może sprzedać nieruchomości, które są dla niego "nieprzydatne". Prawo pierwokupu mają wtedy pracownicy i byli pracownicy LP. 

 

Jak argumentuje wiceminister, jedną z podstawowych przyczyn sprzedaży mieszkań z zasobów Lasów Państwowych jest ograniczenie kosztów utrzymania lokali.

 

Oczywiście na przekazanym wykazie nie brakuje również pozycji kontrowersyjnych, np. nabywanie nieruchomości przez osoby, które nie pracowały w LP - w większości przypadków sprzedaży takim osobom resort nie ujawnia szczegółów. 

 

Najdroższą transakcję ujętą w wykazie przeprowadzono w Regionalnym Oddziale Lasów Państwowych w Radomiu, gdzie w 2016 roku podleśniczy nabył z 95 proc. bonifikatą nieruchomość wartą 1 121 000 zł za 60,5 tys. zł. Z zestawienia wynika, że nieruchomość znajduje się w Grójcu.

 

 

 

Źródło: domiporta.pl, wp.pl

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE