Agro Sieć TMC
Ograniczenia cięć

7 miliardów złotych mniej i 10 tysięcy osób bez pracy

Dodano: 03.09.2024

Ograniczenia w pozyskaniu drewna mogą przynieść poważne konsekwencje dla polskiej gospodarki - wynika z analizy Deloitte.

 

Firma consultingowa Deloitte informuje w swoim raporcie z 2021 roku, że ograniczenia pozyskania drewna mogą oznaczać poważne straty dla Polski. Mowa tu o około 7 miliardach złotych. Pracę może stracić nawet 10 000 osób. 

 

Raport "Analiza scenariuszowa wpływu ograniczenia możliwości pozyskania surowca drzewnego przez Lasy Państwowe na sytuację społeczno-ekonomiczną w Polsce" z 2021 roku pokazuje, jak duże znaczenie ma sektor leśno - drzewny dla kraju. Szacuje się, że przy pozyskaniu drewna i w leśnictwie pracuje na terenie Polski ponad 55,5 tysiąca osób, w tym 19 tysięcy w mikroprzedsiębiorstwach. Przemysł drzewny skupia z kolei aż 461 tysięcy osób, w tym 200 tysięcy pracujących w branży meblarskiej.

 

Wartość dodana brutto generowana w Polsce przez leśnictwo i branżę drzewną to około 6% PKB!

 

Deloitte podaje scenariusze wydarzeń przy ograniczeniu pozyskania o 1-10 proc: to spadek wartośći dodanej brutto o niemal 3,7 miliarda złotych i utrata około 5200 miejsc pracy w sektorze leśnym.

 

Jeśli ograniczymy pozyskanie o 20 proc., spadek wartości dodanej brutto wyniesie niemal 7 miliardów złotych, a pracę straci 9800 osób. Przy ograniczeniu pozyskania o 40 proc., spadek wartości dodanej brutto może wynieść aż 13,9 miliarda złotych, a utratą pracy zagrożonych będzie 19600 osób.

 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informowało o planach wyłączenia z pozyskania 20 proc. lasów na terenie kraju, choć nie jest do końca jasne, czy chodzi o wyłączenie 20 proc. w sumie (włącznie z obszarami już wyłączonymi np. na terenie Parków Narodowych) czy wyłączenie dodatkowych 20 proc..

 

Na razie ograniczenia cięć wprowadzono na obszarze 1,3 proc. lasów. Podczas rozmowy z przedstawicielami NSZZ Solidarność wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała zapewniał, że planowane jest osiągnięcie 20 proc. lasów wyłączonych z pozyskania w sumie - czyli mówimy o scenariuszu pierwszym z Raportu, bo powierzchnia wyłączeń byłaby zwiększona o około 10 proc.. Trzeba przy tym pamiętać, że była to wypowiedź uzyskana "z zaskoczenia", ponieważ spotkanie z Dorożałą nie było zaplanowane.

 

Źródło: Deloitte

Komentarze (1)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Jan N... Dodano 4 dni temu

Z tą utratą pracy to dyskusyjne po porostu część zmieni zawód na lżejszy, a dobrych ludzi wszędzie brakuje do pracy. Tak samo wszystkiego nie można przeliczać na kasę bo zostanie pustynia po nas, szybko można wyciąć las który rośnie bardzo wolno w naszych warunkach klimatycznych i jeszcze jedna... [więcej]

Z tą utratą pracy to dyskusyjne po porostu część zmieni zawód na lżejszy, a dobrych ludzi wszędzie brakuje do pracy. Tak samo wszystkiego nie można przeliczać na kasę bo zostanie pustynia po nas, szybko można wyciąć las który rośnie bardzo wolno w naszych warunkach klimatycznych i jeszcze jedna ciekawostka koszty utrzymania ALP 50-60% pozyskania drewna ?

Dodaj odpowiedźX

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE