onliwood
Ograniczenia cięć

Kontynuacja moratorium

Dodano: 29.04.2024

Utworzenie lasów społecznych w dziewięciu lokalizacjach w Polsce, kontynuacja moratorium ws. ograniczenia wycinki drzew, a także „mapa drogowa” dla obszarów cennych przyrodniczo – Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło nowe rekomendacje dla lasów objętych zarządem LP.

Szczegóły tych zmian przedstawiła minister Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister Mikołaj Dorożała podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska 25 kwietnia 2024 r. Dorożała pisał o tych decyzjach resortu również na swoim FB, o czym pisaliśmy tutaj.W dniach 22–23 kwietnia odbyła się w Warszawie Ogólnopolska Narada o Lasach, podczas której przy 6 stołach dyskusyjnych debatowali przedstawiciele strony społecznej, przyrodniczej, leśnicy, przedsiębiorcy, samorządowcy i naukowcy w celu wypracowania kompromisu dotyczącego zakresu i harmonogramu wprowadzania ograniczeń cięć w polskich lasach. Wydarzenie miało być „pierwszym w historii, które umożliwiło tak szeroki dialog społeczny w sprawie polskich lasów”.

 


I właśnie po naradzie Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło rekomendacje mające być wynikiem dyskusji podczas obrad ONL:

 

- moratorium na ograniczenie wycinki lasów będzie kontynuowane, LP do połowy czerwca przedstawią jego aktualizację. Łączny obszar nie będzie mógł być mniejszy niż obecnie, a w dokumencie będą musiały zostać uwzględnione uwagi strony społeczno-przyrodniczej.

 

- Powstanie „mapa drogowa” do tworzenia lasów społecznych dla 9 największych aglomeracji w Polsce – Warszawy, Łodzi, Poznania, Wrocławia, Katowic, Krakowa, Trójmiasta, Szczecina, Bydgoszczy/Torunia. W MKiŚ przygotowana zostanie także „mapa drogowa” dla obszarów cennych przyrodniczo.

 

- Do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych przekazane zostanie polecenie dotyczące przeprowadzenia analizy możliwości rezygnacji z rębni całkowitych w terminie do końca maja br. Ma być również kilkaset nowych rezerwatów przyrody.

 

 

„Czyli nasz problem zostaje nietknięty, on nawet nie leży na negocjacyjnym stole. Wywalenie, z dnia na dzień, planów do kosza, zaburzenie gospodarki leśnej - zostaje.To, że woj. podlaskie potraktowano jako skansen - zostaje. Na resztę Polski przyjdzie czas, ale już po zastanowieniu - może dlatego, że my protestujemy? Dlaczego nas potraktowano jak eksperyment? Czy może dlatego, że nasze lasy są tak ładne? A są tak ładne dzięki nam!


Naszym podstawowym postulatem nadal pozostaje wstrzymanie moratorium, które - mimo zapowiedzi - uderza już i uderzy z większą mocą w ZUL-e i przemysł drzewny.


Nadal chcemy prawdziwego dialogu. Podobno zaczął się podczas narady, ale tego nie stwierdzimy, bo nas tam nie było. Konferencja prasowa Ministry potwierdziła tylko, że Ministerstwo, choć twierdzi inaczej, nie traktuje nas poważnie. Napisać, że mamy mieszane uczucia po naradzie to, jak nic nie napisać" - można przeczytać na Facebooku Protestu Branży Drzewnej, również uczestnicy Narady o Lasach są zaskoczeni decyzjami ministerstwa, nie były one bowiem omawiane z nimi podczas obrad ONL.Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE