proml ponsse
Ograniczenia cięć

Lasy społeczne już są, a będzie jeszcze więcej

Dodano: 23.08.2024

Każdy obywatel może sprawdzić co i dlaczego dzieje się w "jego" lesie - piszą Lasy Państwowe.

 

W informacji na temat lasów społecznych, Lasy Państwowe piszą, że od dawna stosowane są konkretne wytyczne dotyczące ich tworzenia. Dookoła dużych miast w okolicach poszczególnych RDLP już istnieją takie obszary skonsultowane z lokalnymi społecznościami.

 

- Leśnicy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne dla obywateli są lasy i że lokalni mieszkańcy oczekują realnego współdecydowania o ich kształcie. Chcemy słuchać tych głosów. Dlatego w każdym nadleśnictwie powołaliśmy konsultantów ds. dialogu społecznego. Liczymy także na większy udział społeczności lokalnych w konsultacjach planów urządzenia lasów - czytamy wypowiedź dyrektora generalnego Lasów Państwowych Witolda Kossa w komunikacie.

 

W dokumencie czytamy też, że Lasy Państwowe prowadzą zabiegi pielęgnacyjne w lasach społecznych, a te są nakierunkowane na utrzymanie trwałości, a także bezpieczeństwo i utrzymanie walorów krajobrazowych. Zręby zupełne mają być ograniczone do minimum.

 

Jak informują Lasy Państwowe, każdy obywatel może dowiedzieć się więcej na temat pobliskiego lasu społecznego kierując się do lokalnego konsultanta ds. dialogu społecznego w lokalnym nadleśnictwie. Pytania mogą dotyczyć każdej zmiany, jaka zaszła w lesie, włączając ścięte gałęzie.

 

Dokument opublikowany przez LP opisuje też czym jest Plan Urządzenia Lasu i zapowiada kolejne konsultacje społeczne oraz utworzenie zespołów w których skład mają wchodzić osoby wskazane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (przedstawiciele gmin, powiatów i województw właściwych dla danej lokalizacji, a także przedstawiciele RDOŚ, zuli i nabywców drewna). Zespoły mają pracować nad lasami w otoczeniu Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Bydgoszczy, Torunia i Szczecina. Do końca października 2024 roku wojewodowie są zobowiązani do złożenia w MKiŚ wyników prac zespołów.

 

Źródło: Lasy Państwowe

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE