STIHL wrzesień 2024
Ograniczenia cięć

Moratorium przedłużone

Dodano: 01.10.2024

Ograniczenia cięć narzucone przez MKiŚ mają potrwać do czasu ustanowienia trwałej ochrony lasów objętych decyzją.

 

 

Decyzja ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski o wyłączeniu wybranych lasów z pozyskania zostaje przedłużona "do czasu wprowadzenia przez Lasy Państwowe przepisów chroniących tereny objęte moratorium".

 

Wprowadzono jedną zmianę, mianowicie: z polecenia wyłączono całą strefę niebieską w Nadleśnictwie Bircza, gdzie ochrona ma być realizowana przez Lasy Państwowe. Wspomniana "strefa niebieska" to 4003 hektary, w zamian za które dyrektor generalny LP ma wyznaczyć inne drzewostany w ramach zastępstwa.

 

Jak czytamy na stronie MKiŚ, aktualizacja obszaru obowiązywania moratorium będzie odbywała się w drodze indywidualnych odstępstw na wniosek dyrektorów regionalnych dyrekcji LP.

 

"Gdybym miała jeszcze raz podjąć decyzję o moratorium, przez wielu tak krytykowaną, zrobiłabym dokładnie to samo. Wyłączyliśmy z wycinki m.in. lasy wodochronne. Wrześniowa powódź pokazała, jak ważną pełnią rolę" – powiedziała ministra Paulina Hennig-Kloska. Dalej w tekście na stronie rządowej czytamy, że:

 

"Zmiany w ochronie są konieczne z uwagi na oczekiwania społeczeństwa, pilne potrzeby przyrodnicze i regulacje Unii Europejskiej. [...] "Konkluzje ONOL wskażą dalsze kierunki zmian. Ministerstwo dba, aby zagwarantować ochronę na odpowiednim poziomie i systematycznie zwiększać obszar lasów cennych przyrodniczo wyłączonych z wycinek".

 

Przypomnijmy, że podczas przeprowadzonych konsultacji społecznych zdecydowana większość respondentów była przeciwna moratorium w ogóle, a wiele organizacji związanych z sektorem drzewnym czy to naukowo czy biznesowo czuje się wykluczonych z rozmów w ramach Ogólnopolskiej Narady o Lasach. Oficjalnie sprzeciwiała się też Rada Powiatu Białostockiego.

 

Jednocześnie, Lasy Państwowe zaproponowały niedawno utworzenie sześciu specjalnych "Nadleśnictw Puszczańskich", które mają chronić najstarsze lasy.

 

Źródło: gov.pl

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE