Kirdzik
Ograniczenia cięć

Niepewna przyszłość przemysłu drzewnego

Dodano: 20.06.2024

Brak wsparcia sektora drzewnego, 27 miliardów złotych strat, 70 tysięcy osób bez pracy - oto ponura wizja przyszłości według PIGPD.

 

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego snuje wizję przyszłości sektora drzewnego przez pryzmat decyzji MKiŚ z 8 stycznia 2024 roku. Jak czytamy w poscie na stronie Izby, sytuacja już teraz zmieniła się dramatycznie w porównaniu do 2022 roku. Wówczas polski przemysł drzewny konkurował na równych warunkach z pozostałymi krajami UE. 

 

Autorzy postu przypominają, że sektor drzewny odpowiada za 6 proc. PKB i do niedawna zatrudniał niemal pół miliona osób. Dziś ma kłopoty: firmy odnotowują ogromne spadki produkcji, surowca brakuje, trudno utrzymać rentowność produkcji. 

 

Po raz kolejny czytamy o apelach wystosowanych do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które nie zostały wysłuchane. I, po raz kolejny, podobnie jak środowiska leśników czy zuli, pada argument nauki o drewnie. "Organizacje ekologiczne, czy też związane z ochroną środowiska cały czas domagają się jeszcze większego wyłączenia terenów lasów z użytkowania, twierdząc że jest to działanie proekologiczne. Jednak publikacje naukowe jasno wskazują, że bierna ochrona lasów i pozostawienie ich samych sobie, może spowodować ogromne szkody dla natury" - czytamy na stronie PIGPD. 

 

Do dzisiaj nie pojawił się plan wsparcia przedsiębiorstw. Firmy są zmuszone do zwalniania pracowników. Straty dla gospodarki mogą wynieść 27 miliardów złotych, 70 tysięcy osób może stracić pracę. W kraju zajduje się 173 tysiące firm zajmujących się przemysłem drzewnym, wielu z nich grozi zamknięcie. W takiej sytuacji konsekwencje odczuje całe społeczeństwo: ceny wyrobów z drewna wzrosną, a to odbije się na portfelach polskich rodzin. Zamiast drewnianych produktów na rynku pojawią się substytuty z betonu, stali czy plastiku, których w żadnym wypadku nie można porównywać z drewnem pod względem obniżenia wpływu na środowisko.

 

Źródło: PIGPD

Opracowanie: redakcja

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE