katalog 2023
Ograniczenia cięć

Ruch obrony gospodarki leśnej

Dodano: 19.02.2024

Nic o nas bez nas - tak brzmi hasło samorządowców z Bieszczad.

 

Po protestach zuli w Arłamowie do Andrzeja Dudy, do Donalda Tuska oraz do ministry klimatu i środowiska skierowane zostały petycje w sprawie ograniczeń cięć, które najbardziej uderzają w Nadleśnictwo Bircza, gdzie dotyczą aż 12 leśnictw. W protescie wzięło udział około 300 osób. W przeliczeniu, zagrożona jest działalność i źródło dochodu kilku tysięcy ludzi.

 

– Siła głosy samorządów jest bardzo duża, jeśli będziemy zjednoczeni w obronie polskich lasów. Myślę, że samorządy są jedyną na dzień dzisiejszy ostoją, która może bronić lasów przed zmianą z funkcji gospodarczej na funkcję ochronną – mówiła Renata Szczepańska, wójtka gminy Cisna.

 

– Istnieje tu kilkadziesiąt zakładów usług leśnych, zatrudniających kilkaset osób. Boimy się, by te osoby nie straciły pracy i środków do życia. Stąd próba podjęcia wspólnej petycji do minister klimatu i do premiera, aby powrócić do gospodarki, która była zaplanowana na 2024 rok  – mówił Jan Pączek, starosta przemyski.

 

 Niezbyt dobrze dla poszkodowanych zuli wygląda kwestia dofinansowań obiecywanych przez przedstawicieli MKiŚ. 

 

– Po wideokonferencji, która odbyła się z GDLP we wtorek mamy niestety złe wieści. Zostało nam wprost powiedziane, że moratorium będzie przedłużone na kolejne 6 miesięcy, a jeżeli chodzi o rekompensaty i jakiekolwiek zadośćuczynienie, to zostaje nam jedynie droga sądowa, bo LP nie mają środków, żeby nam je wypłacać – mówił Norbert Różycki, właściciel zakładu usług leśnych w powiecie bieszczadzkim.

 

Zulowcy, którzy zebrali się w Arłamowie podkreślają, że to dopiero początek protestów. Jednocześnie łączą się z rolnikami, myśliwymi i wędkarzami, którzy również nie zgadzają się z kierunkiem zmian w swoich obszarach działalności.

 

Źródło: nowiny24.pl

Opracowanie: redakcja

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE