pko baner
Przetargi w LP

300 milionów więcej na pozyskanie

Dodano: 01.04.2022

Dyrektor Lasów Państwowych zapewnia o chęci dialogu z zulami i mówi o procesach rynkowych

 

 

 

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica mówił na łamach serwisu Do Rzeczy na temat zwiększenia środków przeznaczonych na wykonanie prac leśnych w 2022 roku. Zaznaczył, że obecna sytuacja gospodarcza i polityczna negatywnie wpływa na funkcjonowanie zarówno prywatnych firm jak państwowych podmiotów i stąd podjęta decyzja o przeznaczeniu większych środków na zapłacenie zulom.

 

 

Na początku roku przewidywano zwiększenie puli pieniędzy o 150 milionów złotych, ale obecnie wiadomo już, że kwota ta przekroczy 300  milionów. 

 

 

"Dostrzegamy powagę sytuacji, dlatego działania podejmowane przez Lasy Państwowe mają na celu uniknięcie destabilizacji rynku usług leśnych. Kolejne kroki podejmowane w tym obszarze będą zależały od rozwoju sytuacji gospodarczej, a także wniosków, jakie pojawią się na etapie rozstrzygania przetargów na kontraktowanie umów z Zakładami Usług Leśnych. Lasy Państwowe pozostają w stałym roboczym kontakcie z przedstawicielami sektora świadczącego usługi leśne. Dialog między tymi podmiotami jest teraz bardzo istotny" - mówił dyrektor Kubica w serwisie Do Reczy.

 

 


Lasy Państwowe co roku wydają na usługi leśne około 3 do 4 miliardów złotych. 300 milionów to więc co najwyżej 10% tej kwoty. Oznacza to, że Lasy Państwowe chcą wydać na usługi leśne w roku 2022 co najwyżej 10% więcej niż w roku poprzednim. Tymczasem sama inflacja wynosi obecnie ponad 10%, a nie odzwierciedla ona wzrostu wszystkich kosztów jakie ponoszą zakłady usług leśnych.
 
 
 
 

Dyrektor generalny, chwaląc się wydatkami na zule, nie mówi jakich prac dotyczy ta kwota. Nie wiadomo czy w roku 2022 zule wykonają więcej czy mniej prac niż w roku poprzednim, nie wiadomo więc czego dokładnie dotyczy podwyżka.
 
 
 
 

Warto też zapytać, czy dodatkowe 300 milionów, które lasy chcą wydać w tym roku na usługi leśne, nie jest wynikiem ofert zuli z zeszłego roku, znacznie przekraczających wyceny nadleśnictwa. Lasy mogły więc zostać niejako zmuszone do przyjmowania kwot przekraczających wycenę, gdyż w innym przypadku prace leśne nie zostałyby wykonane. O przyciągających się przetargach i częstych przekroczeniach przez przedsiębiorców kwot przeznaczonych przez nadleśnictwa na pracę leśne pisaliśmy na portalu firmyleśne wielokrotnie teksty te można znaleźć w zakładce przetargi.
 

 

 

 

Photo by Markus Spiske on Unsplash

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE