FPK JG
Technika leśna

Fotooptyczny pomiar drewna

Dodano: 29.11.2021

O fotooptycznym pomiarze drewna rozmawiano na konferencji „Innowacyjne metody pomiaru drewna w leśnictwie i przemyśle drzewnym” zorganizowanej przez Leśny Zakład Doświadczalny (LZD) w Murowanej Goślinie i Katedrę Użytkowania Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego (UP) w Poznaniu.

 

 

Część kameralna konferencji, z wieloma referatami, odbyła się 18 listopada 2021 r. w hotelu Sheraton w Poznaniu. Na sali siedziało ok. 100 osób, kolejnych 140 osób śledziło obrady on-line.

 

Jak mierzy się stosy za pomocą aplikacji? Robi się np. smartfonem czy tabletem zdjęcie z przodu stosu, tak, by dobrze widoczne były czoła sztuk drewna. W innym wariancie idzie się wzdłuż stosu i urządzenie samo robi zdjęcia stosu, a potem skleja je w jedno długie zdjęcie. Czasem koło stosu trzeba położyć jakąś skalę (jakąś miarę, słupek o znanej wysokości itp.). Czasem trzeba zmierzyć szerokość stosu.

 

Następnie, na zdjęciu stosu program sam odszukuje czoła sztuk i je odznacza, automatycznie mierząc te czoła, na podstawie czego wylicza masę drewna w sosie. Przed wyliczeniem można ręcznie poprawić obrysy czół sztuk, jeśli system się gdzieś pomyli. Można też dodać legary.

 

Z referatów przedstawionych na konferencji wynika, że dokładność na jednym stosie czy tylko w jednej grupie sortymentów może być mniejsza, ale przy pomiarach dużej liczby różnych stosów te niedokładności przestają mieć znaczenie. Wniosek: warto stosować fotooptykę, szczególnie dla drewna stosowego.

 

Pozytywy dla przedsiębiorcy leśnego to: szybkość pomiaru i jego powtarzalność. Jak wynika z wypowiedzi przedstawicieli środowiska przedsiębiorców leśnych, generalne zule są za fotooptyką, choć być może wymusi to dokładniejsze układanie drewna w stosach, tak by czoła sztuk ze stosów nie wystawały. Ale nie trzeba będzie tracić czasu na kwestionowanie pomiarów dokonywanych przez leśniczych.

 

Nie ważne też, w jaki sposób i za pomocą jakiej aplikacji pomiar drewna zostanie zobiektywizowany, ważne, by to się stało. By drewno było wszędzie mierzone tak samo.

 

Ponadto przy metodach fotooptycznych zabijanie stosów nie ma już żadnego sensu.

 

Lasy Państwowe chcą wprowadzić fotooptykę do pomiaru drewna. Czy i kiedy to się stanie, na razie nie wiadomo.

 

Drugi dzień konferencji to warsztaty z praktycznego pomiaru stosów różnymi systemami fotooptycznymi, które odbyły się na terenie LZD w Murowanej Goślinie.

 

 

 

Rafał Jajor

Więcej w styczniowej GAZECIE LEŚNEJ

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE