KOPA KAMIŃSKI
Technika leśna

Trwały sprzęt od Signumat Polska

Dodano: 15.10.2021

Na tegorocznych targach EKO-LAS w Mostkach po raz pierwszy zaprezentowała się firma Signumat Polska, która oferuje sprzęt przeznaczony do ścinki, znakowania i pomiaru drewna.

 

 

 A wszystko zaczęło się w roku 1965 w Dolnej Austrii, kiedy właściciel tartaku, Kajetan Latschbacher, w poszukiwaniu rozwiązania ułatwiającego ewidencjonowanie surowca drzewnego, opracował i wyprodukował pierwsze płytki do znakowania drewna, z których dziś korzysta cały świat.

 

Obecnie pod marką Signumat, Latschbacher produkuje wysokiej jakości płytki i narzędzia do znakowania drewna i drzew, klamry i kliny z tworzywa sztucznego oraz średnicomierze.

– Każdy, kto pracował w lesie doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest narzędzie, którego wygodnie się używa. Dla firmy Latschbacher najważniejsza jest jakość produktów i ergonomia pracy – podkreśla Katharina Fryszkiewicz, menedżer sprzedaży Signumat Polska.

 

Sprawdzane w pracy

Kliny firmy Latschbacher poddawane są intensywnym testom przed rozpoczęciem sprzedaży. Zaraz obok natryskiwanego logo certyfikatu KWF znajdziemy również trwale zapisaną datę produkcji danej sztuki, co pomaga w rozpoznaniu partii w razie problemów. Kliny w kolorze żółtym to Eco Line, czyli produkt z roczną gwarancją. Te w kolorze pomarańczowym to Premium Line z dwuletnią gwarancją, których można używać w niskich temperaturach poniżej -20 stopni Celsjusza. Niezależnie od rodzaju klinu, wszystkie posiadają specjalne łuski zapobiegające wysuwaniu się z rzazu. Co bardzo istotne, kliny wykonano w technologii bezodpryskowej – nawet przy najmocniejszych uderzeniach i najniższych temperaturach narzędzie nie pokruszy się, a co najwyżej złamie.

 

Klamry i średnicomierze

Ale to nie wszystkie produkty, które można znaleźć w ofercie Signumat Polska. Do zabezpieczania dłużyc przed pęknięciami przydadzą się klamry, również pochodzące od producenta – firmy Latschbacher. Urządzenia te są zbudowane z lekkiego i odpornego na rozciąganie tworzywa. Można je bez obaw przecinać piłą. Nawet przy dużej wilgotności czy przedłużonym składowaniu, klamry nie odbarwiają się. Posiadają czteropunktowe zaczepy, które precyzyjnie montuje się na młotku do nabijania. Przy nasadzie ostrza znajduje się specjalna wkładka materiałowa, która kotwiczy klamrę w drewnie i zapobiega wypadaniu. Aby ułatwić wbijanie, zastosowano stosunkowo krótkie, faliste ostrze – wystarczy jedno uderzenie!

 

Do wbijania klamr najlepiej używać ergonomicznego młotka. Odpowiedni efekt można osiągnąć nawet przy lekkim nachyleniu głowicy podczas uderzenia lub w razie wbijania klamry w nierówną powierzchnię drewna, dzięki specjalnej konstrukcji urządzenia. Alternatywnie można skorzystać z wbijaka do klamr, który najlepiej sprawdza się przy zabezpieczaniu niewielkich ilości drewna. Narzędzie wyposażono w amortyzator, dzięki czemu można wbijać bardziej precyzyjnie i z mniejszym wstrząsem.

 

Do pomiaru średnicy drewna na pniu lub już ściętego dostępne są także średnicomierze o trwałej podziałce, samosmarujących prowadnicach i wytrzymałych mocowaniach szczęk. Specjalna konstrukcja uchwytów z wgłębieniami gwarantuje stabilny chwyt podczas pracy.

 

Firma Signumat na wrześniowych targach w Mostkach przedstawiła również swój najnowszy produkt: Leśną Opaskę Ochronną, chroniącą pęd główny młodych drzewek przed zgryzaniem przez zwierzynę. Jej dodatkowe kolce również odstraszają zwierzynę.

 

Opaskę można założyć niezależnie od pogody, należy ją co roku odpiąć i przypiąć na nowy pęd główny. Podwójny zaczep zapewnia ochronę w okresie 12 miesięcy, a tworzywo z filtrem UV pozwala na wielorazowe użytkowanie przez kilka lat. Opaski dostępne są w trzech kolorach: niebieskim, żółtym i pomarańczowym. Badania wykazały ich wysoką skuteczność w ochronie młodego lasu.

 

 

 

Materiał promocyjny

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE