proml ponsse
Technika leśna

Wydajna pielęgnacja z OTL Jarocin

Dodano: 09.09.2021

Ludzi do pracy w lesie brakuje, tymczasem zadań z zakresu pielęgnacji jest coraz więcej, dlatego OTL Jarocin opracował urządzenia do upraw i pielęgnacji, które mogą pomóc zulom w sprostaniu wymaganiom rynku.

 

 

Wykaszarka bijakowa do pielęgnacji upraw powstała po dwóch latach testów wykonywanych przez inżynierów OTL Jarocin. Maszyna otrzymała złoty medal targów MTP, przyznany podczas tegorocznych targów EKO-LAS. Czym wyróżnia się nowy model?

 

Z serwisem i pomocą techniczną

Głowicę bijakową urządzenia zaprojektowano od podstaw. Praca jest możliwa poniżej poziomu gruntu, jeśli zachodzi potrzeba usuwania korzeni zwalczanych roślin. W wersji podstawowej urządzenie ma własny układ hydrauliczny zasilany z WOM. Alternatywnie, nowocześniejsze ciągniki z zewnętrznym obwodem hydraulicznym mogą zasilać drugą wersję wykaszarki, która wykorzystuje przepływ około 70 litrów na minutę. Pracę można podejmować w zestawie z ciągnikiem od 75 KM, a rozstaw głowic można płynnie regulować dla więźby od 1,4 do 1,6 m. Głowice są zamocowane na pływających zaczepach, co pozwala na poruszanie urządzenia w dwóch płaszczyznach i szybkie dostosowanie do nierówności powierzchni. Do dyspozycji są dwa warianty szerokości samych głowic: 865 lub 980 mm, wyposażone odpowiednio w 14 i 16 bijaków. Wykaszarka poradzi sobie z pniakami do 30 cm. Można pracować z sadzonkami do 70 cm.

Co bardzo istotne, serwis i obsługa techniczna urządzeń odbywa się w bezpośredniej współpracy z OTL, a części zamienne są łatwo dostępne. Szacowana wydajność pracy to około 2 hektary na dzień pracy.

 

Precyzyjna ochrona

OTL oferuje urządzenia na każdą okazję. Bezciśnieniowy mazacz OPUA stworzono z myślą o aplikowaniu herbicydów zarówno na uprawach, jak i powierzchniach pozrębowych czy poboczach dróg. Środki są aplikowane przy pomocy filcowych mat poprzez kontakt z roślinami. Urządzenie posiada specjalne czujniki, które umożliwiają podawanie substancji czynnej tylko, kiedy to konieczne (czyli kiedy układ wykryje obecność roślin). W ten sposób urządzenie zawsze podaje odpowiednią ilość herbicydu, a płyn nie kapie.

Szerokość roboczą można oczywiście regulować – przednią parę padów elektrycznie, a tylną ręcznie. Operator ma do dyspozycji pulpit do sterowania zamontowany w kabinie, a OPUA jest zasilany z instalacji elektrycznej ciągnika.

 

Brona i wał

Ofertę maszyn do upraw i pielęgnacji uzupełniają: brona talerzowa BPU-h (dawna brona "Nizińskiego") oraz wał pielęgnacyjny WPK-w2 (dawniej wał "Krokowskiego"). Brona może pracować przy prędkości roboczej od 3 do 5 kilometrów na godzinę i wymaga ciągnika o mocy od 100 KM w górę. Szacowana wydajność pracy to 1,5 do 2,5 hektara na dzień (osiem godzin).

Przy pomocy tego urządzenia można pielęgnować uprawy roczne do pięcioletnich, poprzez spulchnianie gleby i rozcinanie systemów korzeniowych niepożądanych roślin. Można jej także używać do inicjowania odnowień naturalnych, niszczenia roślin na gruntach porolnych czy przygotowania do nasadzeń na ubogich gruntach. Rozstaw sekcji roboczych jest regulowany hydraulicznie – od 2 do 2,32 m. Maksymalna głębokość robocza to 15 cm.

 

Wał pielęgnacyjny służy do wyrywania i niszczenia chwastów razem z systemami korzeniowymi – szczególnie traw, czernicy, trzcinnika, orlicy, wiechliny czy kostrzewy. Przy okazji, podczas przejazdu gleba jest spulchniana i wyrównywana. Regulacja szerokości sekcji roboczej odbywa się ręcznie – od 65 do 83 cm na jednym walcu. Urządzenie posiada dwa walce, każdy wyposażony w 32 zęby i 8 dodatkowych. Wymagana moc ciągnika to 90 KM.

 

 

 

Materiał promocyjny

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE