Utech

Zespół w Łagowie

Dodano: 10.09.2014

24.05.2010
Trzeba zwiększyć pakiety, aby obejmowały więcej niż jedno leśnictwo. Trzeba też, odstąpić od pakietów specjalistycznych w zakresie pozyskania i zrywki drewna.

Takie są aktualne postulaty Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych.




27 i 28 kwietnia w Łagowie odbyło się posiedzenie Zespołu Doradczego DGLP ds. współpracy LP i przedsiębiorców leśnych na rzecz rozwoju sektora usług leśnych.

Przewodniczący Zespołu Piotr Grygier otworzył posiedzenie I serdecznie powitał wszystkich uczestników spotkania.

Na wstępie zaprezentowała się fińska firma Bitcomp,  która na polskim rynku funkcjonuje od 2006 r. Tworzy oprogramowania do obsługi leśnictwa i rolnictwa. W związku z tym, że w LP funkcjonuje SILP, istnieje możliwość opracowania modułów wspomagających także przedsiębiorców leśnych, lecz zależy to od LP.

W czasie dyskusji stwierdzono, że jest to dobry program dla zuli. Musi być jednak zgoda na wygenerowanie danych z SILP, oczywiście w ograniczonym zakresie, gdyż w bazie SILP jest całe mnóstwo danych, które mogą przedostać się do osób nieuprawnionych. W tym przypadku SPL winien wystąpić do DGLP o wdrożenie takiego modułu.

Tematem następnym nad którym dyskutowano to certyfikacje i licencje firm. W LP coraz częściej stosowany jest system certyfikowania. Podobne mechanizmy należy wdrożyć w przypadku zuli. LP muszą mieć świadomość, że będzie drożej lecz jakość wykonania wyższa.

Taki zapis , że zule muszą poddać się certyfikacji musi być zawarty w ustawie o lasach. Licencja może być jednym z mechanizmów systemowych wspierających dobre zule.

Dyskutowano również nad umowami wieloletnimi, sposobami indeksacji a także nad cena rażąco niską.

Problemem jest również to, że w SIWZ i umowie określone są pewne warunki, lecz LP ich nie egzekwują. Natomiast póki jedynym kryterium jest cena , to zule jednoosobowe zawsze wygrają konkurencję z dużymi podmiotami.

W dalszej części spotkania odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami leśnymi działającymi na terenie RDLP Zielona Góra. Na wstępie Pani Anna Rutkowska z CKPL przedstawiła ofertę szkoleń i kursów jakie prowadzi CKLP.

Następnie Dyrektor RDLP Zielona Góra przedstawił w formie multimedialnej analizę przeprowadzenia procesów przetargowych na obszarze działania RDLP. Stwierdził, że:
  • niewłaściwa organizacja pracy oraz konieczność wielokrotnego powracania na te same powierzchnie robocze powoduje podwyższanie kosztów pracy. RDLP przy pomocy CKPL przeprowadziła szkolenia dla swoich pracowników w zakresie prowadzenia zabiegów i organizacji pracy
  • wdrożono wewnętrzne zarządzenie w zakresie udostępniania drzewostanów siecią szlaków operacyjnych
  • w poszczególnych nadleśnictwach opracowano harmonogramy prac
  • wydzielono część pakietów większych niż jedno leśnictwo, co daje szersze możliwości pracy zulom dysponującym sprzętem specjalistycznym
  • wydzielono pakiety specjalistyczne w zakresie pozyskania i zrywki drewna
  • wskaźnik leśnictw do ilości złożonych ofert wynosił w 2008 r. 1,1, a w 2010 r. już 1,8. Ogółem złożono na 2010 r. 521 ofert na 286 leśnictw.

Następnie głos zabrał Prezes SPL Jan Kubiak, który m.in. powiedział:
  • SPL zależy na stabilizacji firm leśnych oraz możliwości uzyskiwania zewnętrznych środków pomocowych. Przedsiębiorcy leśni nie są wpisani na listę beneficjentów środków pomocowych z UE. Obecnie istnieje możliwość pozyskania środków w ramach realizacji RPO.
  • podczas nowelizacji ustawy o lasach trzeba wnieść zapis o obowiązku posiadania certyfikatu przez LP, a tym samym zule będą zobowiązane posiadać odpowiedni certyfikat
  • w uzgodnieniu z LP należy dążyć do zmian norm na drewno
  • trzeba osiągnąć porozumienie z LP w zakresie zwiększenia ceny 1 rbh ,która wg. kalkulacji wynosi min.20 zł
  • konieczne jest zwiększenie przez LP środków na prace leśne
  • trzeba zwiększyć pakiety, aby obejmowały więcej niż jedno leśnictwo, co pozwoli rozwijać się dużym przedsiębiorcom
  • trzeba odstąpić od pakietów specjalistycznych w zakresie pozyskania i zrywki drewna, stosować je w przypadku prowadzenia prac na terenach poklęskowych.

W czasie dyskusji poruszano m.in. następujące tematy:
  • zobowiązać LP do wcześniejszego ogłaszania przetargów
  • podczas oceny oferty winny być brane pod uwagę inne kryteria a nie tylko cena, np. lata współpracy, doświadczenie wykonawcy, ilość osób zatrudnionych
  • wielokrotne wejście na daną powierzchnię powoduję wzrost kosztów funkcjonowania firmy
  • nadleśnictwa organizują spotkania, zule wnoszą liczne uwagi np. do SIWz, lecz LP nie wyciągają wniosków i nie uwzględniają ich postulatów. W ten sposób powstaję rynek wtórny usług, gdyż wygrywają firmy które nie posiadają potencjału, a następnie sprzedają usługi firmom, które dysponują sprzętem i odpowiednią kadrą
  • nadleśnictwa powinny odstąpić od pakietów specjalistycznych. W ocenie wykonawców prac optymalnym rozwiązaniem jest, jeżeli jeden pakiet stanowi jedno leśnictwo z całym zakresem prac, gdyż takie działanie pozwala na rozproszenie ryzyka
  • liczne kontrole prowadzone przez różne instytucje kontrolne, powodują istotną dezorganizację prac i spadek wydajności.

W czasie rozmów kuluarowych pojawił się również wątek 2-3 firm które pojawiły się na rynku RDLP. Wygrywają przetargi co roku w innych nadleśnictwach, wykonują prace sprzętem specjalistycznym, zostawiając tzw. ?ochłapy? firmom, które do tej pory tam pracowały.
 
Te nie mając wyjścia, pracują za niskie stawki, wykonując na dodatek nisko płatne czynności. Jeżeli jedna czy dwie firmy wygrywają 30-35 pakietów, na pewno nie są w stanie dobrze wykonać zakontraktowanych prac.

Myślę , że Pan Dyrektor poradzi sobie z tym niebezpiecznym dla rozwoju usług leśnym procederem.

Przewodniczący Zespołu podziękował wszystkim uczestnikom za spotkanie oraz poinformował , że wnioski ze spotkania zostaną przekazane dyrektorowi generalnemu na spotkaniu 18 maja.
 
Romuald Roman
SPL
 
 
Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE