oleje Klimowicz Neste

Statystyka wypadków PIP za 2020 rok

Dodano: 29.12.2021

PIP w 2020 roku przeprowadziła 255 kontroli w 249 firmach prowadzących działalność związaną z pozyskaniem i zrywką drewna. Jest to ok. 10 procent przedsiębiorstw, które świadczyły takie usługi na rzecz Lasów Państwowych.

 

 

Wśród przyczyn wypadków w lesie PIP wymienia m.in. rutynę i pośpiech pracowników leśnych, który wynika z akordowego wynagradzania. Przez to także są łamane inne zasady BHP.


Najczęściej wypadkom ulegają młodzi drwale, popełniając błędy zwłaszcza podczas ścinki i obalania drzew. Jak zaznacza w swoim raporcie PIP, taki stan rzeczy świadczy o niedostatecznej jakości szkoleń, a przepisy nadal nie określają programu szkolenia. Według inspektorów, proces szkolenia powinien być nadzorowany przez jednostkę certyfikującą, która może i jest upoważniona do potwierdzania kwalifikacji niezbędnych do prowadzenia ścinki drzew itp.


Inną przyczyną wypadków jest eksploatacja maszyn i urządzeń bez ważnego przeglądu UDT. W 2020 roku skierowano do UDT 24 pisma dotyczące 28 żurawi pracujących bez ważnego badania. PIP zauważa konieczność współpracy z UDT w celu skuteczniejszego egzekwowania obowiązków dotyczących żurawi eksploatowanych w lesie.

 

Źródło: Gazeta Leśna 12/2021, PIP

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE