stihl wiosna

Ranking błędów drwali

Dodano: 12.03.2023

W najnowszej GAZECIE LEŚNEJ ukazał się artykuł opisujący statystykę błędów najczęściej popełnianych przez pilarzy.

 

Tekst zaczyna się od wyliczenia statystycznie najczęściej popełnianych błędów:

 

"Jakie były ich najczęstsze błędy? Pozwoliłem sobie je zaokrąglić i zebrać:


• 3 na 10 – tyle rzazów podcinających ma złą długość, z czego 2 na 10 są za krótkie, a 1 na 10 za długie • 3 na 10 – tyle kątów klina wyciętego rzazem podcinającym ma złe parametry, z czego 2 na 10 jest za duża, a 1 na 10 za mała

 

• 2 na 10 – tyle zawias ma złą szerokość, z czego 1 na 10 jest za cienka i także 1 na 10 jest za gruba 

 

• 1 na 10 – tyle zawias ma złą długość, najczęściej są za krótkie

 

• 1 na 10 – tyle kątów odchylenia od założonego kierunku obalania było za dużych.

 

Wszystkie te błędy w ścince spowodowały, że wśród badanych drzew 2 na 10 upadły zbyt daleko zakładanego kierunku obalania.

 

Wniosek 1: drwale podczas ścinki powinni szczególnie uważać na prawidłowość wykonania rzazu podcinającego. Gdy tu zrobią błąd, potem jest go trudno naprawić.  I chodzi tu zarówno o długość,  jak i kąt rzazu podcinającego.

 

Wniosek 2: drugim najczęściej popełnianym błędem, wynikającym zapewne w dużej mierze z pierwszego, jest zła szerokość zawiasy" - czytamy w pierwszej części artykułu. 

 

"Jak trudny i niebezpieczny jest zawód drwala, skoro wykonujący go ludzie, będący obserwowani i pracujący w dość komfortowych warunkach, na 10 obalonych drzew dwa puszczają nie tam, gdzie chcieli?

 

Nie umieją ścinać, są niedoświadczeni, popełniają za dużo błędów? Błędy się zdarzają, ale może po prostu trzeba przyjąć, że ścinanie drzew to czynność obarczona po prostu ryzykiem. Człowiek nie jest maszyną, raz się pomyli, raz zagapi. Tacy jesteśmy.

 

[...]

 

Co więc robić? Pracować jak najlepiej, wykorzystując całą swoją wiedzę. Szkolić się. I się nie spieszyć. Nie gonić za kubikami. Pracować swoim tempem, nie tyle szybko, ile bezpiecznie.

 

Ale czy to przy dzisiejszej sytuacji na rynku usług leśnych jest możliwe? Przy pieniądzach, które Lasy Państwowe przeznaczają na usługi leśne? Wydaje się, że nie".

 

Pełną wersję artykułu można przeczytać na łamach najnowszego numeru GAZETY LEŚNEJ. Zapraszamy do prenumerowania największego czasopisma branżowego w kraju!

 

Komentarze (1)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

hubert w... Dodano 21.11.2023

Praca w lesie powinna być traktowana jak górnictwo .policja ,wojsko.

Praca w lesie powinna być traktowana jak górnictwo .policja ,wojsko.

Dodaj odpowiedźX

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE