FPK JG

Raport PIP - o bezpieczeństwie w leśnictwie

Dodano: 03.12.2023

W raporcie Państwowej Inspekcji Pracy czytamy o wpływie tzw. "łańcuszka podwykonawców" i jego wpływie na bezpieczeństwo pracy.

 

System łańcuszka podwykonawców, obserwowany w działalności Zakładów Usług Leśnych, znacząco wpływa na poziom bezpieczeństwa pracy – ujawnia raport „Bezpieczeństwo i higiena pracy w leśnictwie”.

 

Dokument, który przygotował Jakub Chojnicki, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli Głównego Inspektoratu Pracy, został zaprezentowany podczas posiedzenia Rady Ochrony Pracy w lutym tego roku.

 

Dotyczył lat 2020–2022, kiedy to inspektorzy pracy w trakcie 723 kontroli skontrolowali 660 przedsiębiorstw realizujących usługi na rzecz Lasów Państwowych, z których zdecydowaną większość stanowiły Zakłady Usług Leśnych. Przedstawiamy jego najważniejsze fragmenty.

 

Brak szkoleń i nadzoru

 

W podmiotach kontrolowanych w okresie analizowanych 3 lat pracowało 5 849 osób, z czego 5 052 na podstawie umowy o pracę (86,4%). Analiza trendu wskazuje, że udział osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy rośnie, osiągając w 2022 roku prawie 20 proc.

 

Firmy, które zostały skontrolowane i pracują w sektorze leśnym to w większości (73%) mikroprzedsiębiorstwa o poziomie zatrudnienia do 9 pracowników. W Polsce nie występują wyspecjalizowane, bardzo duże firmy zajmujące się pozyskiwaniem drewna.

 

W prawie połowie województw nie stwierdzono firm większych niż 20-osobowe. Niezależnie od wielkości skontrolowanych zakładów pracy, prowadzących prace związane z pozyskaniem drewna, spośród wszystkich 723 kontroli przeprowadzonych w latach 2020–2022, 691 z nich ujawniło nieprawidłowości skutkujące wydaniem decyzji administracyjnych, wystąpień i poleceń (95,6%).

 

(...)

 

To jedynie fragment dłuższego tekstu, który ukazał się na łamach GAZETY LEŚNEJ. Zachęcamy do prenumerowania największego czasopisma branżowego w kraju!

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE