Utech
Lasy Państwowe

Dyskusja o zabezpieczeniu

Dodano: 25.11.2015

W rozmowach na temat SIWZ w przetargach na przyszły rok duże emocje budzi wielkość zabezpieczenia należytego wykonania umowy...

 

Trwa dyskusja przedsiębiorców leśnych na temat zapisów w SIWZ i umowach na usługi leśne w roku 2016 i kolejnych. Wśród omawianych tematów, spore emocje budzi zabezpieczenie umów.

DGLP nie rekomendowała w tym roku wielkości zabezpieczenia. Nakazała tylko jego stosowanie. W wytycznych do przetargów rozesłanych do nadleśnictw DGLP pisała: 

"Zamawiający wymaga wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy przez wykonawcę, którego oferta została uznana za najkorzystniejszą w danej części zamówienia. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy wynosić będzie ___ % ceny łącznej wynikającej na daną część zamówienia.

Zabezpieczenie może być wnoszone według wyboru Wykonawcy w jednej lub w kilku następujących formach:

1) pieniądzu;

2) poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym że zobowiązanie kasy jest zawsze       zobowiązaniem pieniężnym;

3) gwarancjach bankowych; 

4) gwarancjach ubezpieczeniowych;

5) poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu                Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zamawiający zwróci zabezpieczenie w terminie 30 dni od dnia wykonania zamówienia i uznania przez zamawiającego za należycie wykonane."


Problem polega na tym, że określoną wartość pakietu (np. 8%) trzeba wpłacić przed podjęciem prac, a pieniądze te zostaną zwrócone firmie przez nadleśnictwo dopiero, zgodnie z zapisami, do 30 stycznia kolejnego roku. Więc przez kilkanaście miesięcy są "zamrożone". Zwykle robi się to poprzez różne instrumenty finansowe (poręczenia, gwarancje bankowe), które jednak są kosztowne. Tym bardziej kosztowne, im większa jest kwota zabezpieczenia.

Poszczególne RDLP zaleciły podległym nadleśnictwom w wytycznych regionalnych różny poziom zabezpieczenia. Mam informacje z tych RDLP:

  • Szczecin 7% wartości pakietu
  • Szczecinek 7% wartości 
  • Warszawa 2-5% wartości
  • Wrocław min. 2% wartości
  • Piła 7% wartości
  • Kraków 5-1% wartości
  • Łódź 3% wartości
  • Radom 8% wartości
  • Poznań nie mniej niż 3% wartości
  • Zielona Góra 2-10% wartości


Co na ten temat sądzicie? Czekamy na Wasze głosy. Piszcie na adres: redakcja@firmylesne.pl.

 

Wasze uwagi na temat przetargów na przyszły rok zamieszczamy tutaj. Każdy głos jest dla nas ważny!

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE