stihl wiosna
Lasy Państwowe

Fałszywe zarzuty wobec LP

Dodano: 15.10.2015

Lasy Państwowe znów stały się obiektem nieuzasadnionych oskarżeń ze strony organizacji pozarządowych. RDLP w Białymstoku przedstawiło oficjalne stanowisko w tej sprawie. 

Organizacje pozarządowe Greenpeace Polska, WWF Polska, Pracownia Na Rzecz Wszystkich Istot i Fundacja Greenmind oskarżają Lasy Państwowe o niewywiązanie się z kompromisu mającego chronić Puszczę Białowieską. Zgodnie z informacjami publikowanymi od 31 sierpnia, na terenie puszczańskich lasów leśnicy ?kierują się zyskiem oraz produkcyjnymi zasadami gospodarki leśnej". Takie zdanie na ten temat wynika prawdopodobnie z braku wiedzy na temat obowiązującego w Polsce prawa oraz z zakresu ochrony lasu.

 

To prawda, że na terenie leśnictw Białowieża, Hajnówka i Browsk zwiększono pozyskanie. Ma to jednak związek z akcją ochronną mającą na celu ograniczenie postępowania gradacji kornika drukarza. Jak wiadomo, dziś jedyną znaną nauce leśnej i jednocześnie skuteczną metodą walki z rozprzestrzenianiem się tych owadów jest usuwanie drzew chorych. Co więcej, obecność zaatakowanych drzew przy szlakach turystycznych może zagrażać zwiedzającym park.

 

Prawnym obowiązkiem leśników jest utrzymanie trwałości i odpowiedniej kondycji powierzonych ich opiece lasów, a także ochrona przebywających w tych lasach ludzi. Za niedochowanie tych obowiązków to właśnie leśnicy poniosą odpowiedzialność w świetle przepisów ? nie działacze Greenpeace, WWF Polska, Pracowni Na Rzecz Wszystkich Istot czy Fundacji Greenmind.

 

Tylko w tym roku zinwentaryzowano na terenie Puszczy 151 tysięcy drzew zaatakowanych przez korniki. Razem, od maja 2012 roku daje to 361 tysięcy drzew. Na obszarze 3000 ha las uległ rozpadowi ? tam dojrzałego, puszczańskiego krajobrazu nie zobaczymy jeszcze przez dziesiątki lat.

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE