Agro Sieć TMC
Lasy Państwowe

Ruszyła akcja "STROISZ"

Dodano: 29.10.2015

Lasy Państwowe, jak co roku, rozpoczynają kampanię informacyjną dotyczącą kradzionego stroiszu.

 

Zbliża się Święto Zmarłych. Wszyscy chcą z tej okazji przystroić groby. Lasy Państwowe apelują o nie kupowanie stroików z nie sprawdzonych źródeł - w ten sposób można, wbrew pozorom, chronić lasy przed nadchodzącą grabieżą.

 

Co roku w okresie świątecznym Straż Leśna ma pełne ręce roboty. Powodem jest rosnąca liczba kradzieży i dewastacji w niektórych nadleśnictwach - złodzieje masowo wynoszą z lasu świeże gałęzie drzew i krzewów iglastych, stanowiących materiał do produkcji ozdób.

 

 

Skala zjawiska jest, oczywiście, zależna od popytu na tego rodzaju wyroby. Warto sobie uświadomić, że jedna wiązka stroiszu to równowartość jednej zniszczonej dwudziestoletniej jodły. A złodzieje nie zawracają sobie głowy kwestiami pielęgnacji drzew i tną jak popadnie. W ten sposób doprowadzają często do całkowitej dewastacji drzew i niweczą w ten sposób lata pracy leśników.

 

W związku z potencjalnym zagrożeniem, Straż Leśna będzie intensywniej kontrolować miejsca w których rosną jodły. Przeprowadzone zostaną również kontrole źródła i legalności pochodzenia stroiszu u sprzedawców. Warto wiedzieć, że zielony materiał na ozdoby można pozyskiwać tylko ze specjalnie do tego przeznaczonych plantacji i upraw.

 

 

Celem akcji nie jest zniechęcenie do kupowania wykonanych z drewna i igieł ozdób. Łatwo ulegają rozkładowi i nie są tak szkodliwe dla środowiska jak te wykonane z plastiku. Nie każdy stroisz sprzedawany w okresie świątecznym pochodzi z nielegalnych źródeł. Każdy sprzedawca stroiszu powinien mieć przy sobie dokumenty poświadczające legalność pozyskania. W wypadku gałązek pochodzących z Lasów Państwowych powinna to być tzw. asygnata, wystawiona przez Nadleśnictwo.

 

Lasy Państwowe podają też parę interesujących liczb:

- 5 do 6 tysięcy złotych mogą zarobić złodzieje na stroiszu wyciętym w ciągu jednej nocy

- kilkanaście złotych kosztuje jedna niewielka wiązka stroiszu jodłowego

- 500 złotych mandatu lub 5000 złotych grzywny grozi za wycinanie stroiszu lub nielegalny handel nim

- prawie 500 mandatów za nielegalną sprzedaż stroiszu wystawia co roku Straż Leśna

- ponad 4000 kontroli przeprowadzają co roku strażnicy leśni podczas akcji "STROISZ"

Źródło informacji: Lasy Państwowe

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE