proml ponsse
Ograniczenia cięć

"Różowe okulary" Dorożały i dalsze protesty branży drzewnej

Dodano: 25.04.2024

"My i pan minister żyjemy w alernatywnych światach. Istnieje ogromna różnica między "prawdziwym dialogiem", a jego imitacją" - pisze na facebooku Protest Branży Drzewnej.

 

Wiceminister Klimatu i Środowiska Mikołaj Dorożała opubkikował na facebooku podsumowanie pierwszej Ogólnopolskiej Narady o Lasach. Dowiadujemy się z niego, że Ministerstwo wyciągnęło wnioski i wdraża konkretne rozwiązania, skupiając się na lasach społecznych w pobliżu 9 największych aglomeracji.

 

Nad projektem nazwanym "Mapą Drogową stworzenia LASÓW SPOŁECZNYCH" czuwać ma Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a w praktyce wdrażać go będą Lasy Państwowe. W grupach lokalnych mają się znaleźć reprezentanci wszystkich zainteresowanych stron, w tym Ministerstwa  Lasów Państwowych, lokalnych nadleśnictw, RDOŚ, IBL, BULiGL, a także gmin, powiatów i województw na terenie danego kompleksu. Dodatkowo, nad porozumieniem pracować będzie po jednym reprezentancie lokalnych zuli i firm przemysłowych nabywających drewno, jak również sześciu reprezentantów organizacji społecznych wybranych przez Ministra Klimatu i Środowiska.

 

Dodatkowo Dorożała zapowiedział, że "moratorium" będzie utrzymane, a do 15 czerwca LP przygotują aktualizację terenów nim objętych, z zaznaczeniem, że powierzchnia wyłączeń nie może być mniejsza niż dotychczas.

 

Pod koniec wiadomości Mikołaj Dorożała dodał, że przesłał do Dyrektora Generalnego LP pismo z prośbą o wycofanie wniosków sądowych dotyczących organizacji przyrodniczych protestujących przeciwko wycinkom lasów w minionych latach.

 

Informacje podawane przez Mikołaja Dorożałę potwierdzają się we wpisie na stronie rządowej MKiŚ. 

 

– Sztuką dobrego zarządzania jest wsłuchiwanie się w głos wszystkich zainteresowanych stron. Podczas Ogólnopolskiej Narady o Lasach spotkały się strony o różnych interesach, różnych poglądach i ideach. Jestem zbudowana tym, jak uczestnicy Ogólnopolskiej Narady o Lasach ten dialog prowadziły –  mówiła Paulina Hennig Kloska, ministra klimatu i środowiska podczas spotkania prasowego.

 

 

Optymistycznej - jak zwykle - wizji Dorożały przeczy wpis na stronie Protestu Branży Drzewnej. Przedstawiciele protestujących zarzucają wiceministrowi Dorożale pozorowanie dialogu i wprowadzanie zmian bez poparcia rzetelną wiedzą. 

 

"Dowiedzieliśmy, że wreszcie ktoś zaczął prawdziwy dialog z zakładami usług leśnych. Trudno, przyzwyczailiśmy się, że my i pan minister żyjemy w alernatywnych światach. Istnieje ogromna różnica między "prawdziwym dialogiem", a jego imitacją" - czytamy na stronie FB Protestu - "Dowiedzieliśmy się też, w sumie to nawet zgodne z prawdą, że obecnie mamy pracę, bo wykonujemy te zadania, które przeznaczone były na sierpień i wrzesień. I nie chcemy tu zabrzmieć jakoś nieskromnie, ale w lasach pracujemy od lat, w przeciwieństwie do pana ministra. Poprawcie nas, proszę, jeśli się mylimy. Bo - wedle naszej wiedzy i doświadczenia - to, co w lesie powinno być robione w kwietniu, robi się w kwietniu, a to co w sierpniu, w sierpniu. Ba, to co powinniśmy wykonać w grudniu - uwaga, niespodzianka! - według rozumnego podejścia robi się w grudniu".

 

Protest Branży Drzewnej zapowiedział, że mimo narysowanej przez wiceministra "różowej" wizji protesty będą kontynuowane. Cały wpis można przeczytać na facebooku.

 

Źródło i zdjęcia: facebook

Opracowanie: redakcja

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE