proml ponsse
Informacje

Bez Katowic nie ma Paryża - przed nami szczyt klimatyczny ONZ

Dodano: 23.11.2018

Już drugiego grudnia w Katowicach rozpocznie się globalny szczyt klimatyczny ONZ ? COP24. To największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.

 

 

Najważniejszym celem tegorocznej konferencji jest ustalenie szczegółowych zasad wdrażania Porozumienia paryskiego zawartego w 2015 roku oraz podsumowanie skuteczności dotychczasowych działań podjętych w ramach tzw. Dialogu Talanoa. Szczyt potrwa blisko dwa tygodnie, a udział w nim zapowiedziało ponad 25 tysięcy uczestników.

 

Polska trzeci raz jest gospodarzem szczytu, a po raz czwarty będzie przewodniczyć Konferencji Stron, w ramach globalnego procesu negocjacji klimatycznych. Prezydencję, w imieniu Polski, przejmie od Fidżi sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Michał Kurtyka, który w pierwszym dniu szczytu obejmie funkcję Prezydenta COP24.

 

Prowadzenie globalnego szczytu klimatycznego jest zadaniem niezwykle odpowiedzialnym i prestiżowym. Rolą Polski jako gospodarza COP24 będzie stworzenie odpowiednich warunków i zapewnienie dobrej atmosfery, sprzyjającej wypracowaniu wspólnego stanowiska wszystkich Stron, co jest kluczowym celem konferencji.

 

?Szczyt COP24 to najważniejsze, międzynarodowe wydarzenie dla Polski w 2018 r. Decyzje, które zostaną podjęte w trakcie konferencji, wskażą globalną politykę zrównoważonego rozwoju na najbliższe lata ? powiedział wiceminister Michał Kurtyka. ? Paryż wyznaczył intencję, ale realizacja konkretnych działań będzie negocjowana w Katowicach. Dlatego ten szczyt ma tak ogromne znaczenie na arenie międzynarodowej. Bez Katowic nie ma Paryża.

 

Porozumienie paryskie z 2015 roku było początkiem nowego etapu światowej współpracy państw na rzecz klimatu. Wspólnie ustalono, że prowadzenie działań powstrzymujących zmiany klimatyczne jest obowiązkiem wszystkich sygnatariuszy konwencji oraz że państwa mają swobodę w wyborze ścieżki redukcji emisji. Postanowienie nakłada jednak obowiązek przedstawiania co 5 lat planów działań oraz prezentowania ich skuteczności.

 

Drugim, niezwykle istotnym, elementem konferencji COP24 będzie podsumowanie skuteczności działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu podjętych w ramach inicjatywy obecnej prezydencji Fidżi, tzw. Dialogu Talanoa. Termin ten pochodzi z języka fidżyjskiego i oznacza otwartą, dobrą współpracę w grupie lokalnej. Jego celem jest przegląd wszystkich dotychczasowych przedsięwzięć na rzecz ochrony klimatu (np. celów związanych z redukcją emisji, innowacyjnych polityk i rozwiązań), ocena ich wyników oraz zachęcenie państw i podmiotów pozarządowych do podjęcia bardziej ambitnych inicjatyw, zarówno przed, jak i po roku 2020.

 

Polska prezydencja będzie skupiać swój przekaz na trzech kluczowych tematach: technologia, człowiek, przyroda, rozumianych jako: elektromobilność, sprawiedliwa transformacja społeczna regionów przemysłowych i zrównoważona gospodarka leśna.

 

W konferencji COP24 weźmie udział ponad 25 tysięcy uczestników oraz delegacje 196 państw świata oraz Unii Europejskiej.

 

 

Najważniejsze informacje

Ramowa Konwencja ONZ w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), zwana także Konwencją Klimatyczną, została sporządzona 9 maja 1992 roku w Nowym Jorku oraz podpisana na Międzynarodowej Konferencji ONZ dotyczącej Środowiska i Rozwoju (UNCED) w Rio de Janeiro w dniach 3 -14 czerwca 1992 roku.

 

Protokół z Kioto jest pierwszym dokumentem, uzupełniającym Ramową Konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC). Głównym założeniem Protokołu była redukcja emisji gazów cieplarnianych w latach 2008-2012 o 5 proc. w stosunku do poziomu z roku 1990. Po długich negocjacjach Protokół został przyjęty podczas Trzeciej Sesji Konferencji Stron Konwencji w dniu 11 grudnia 1997r. w Kioto.

 

Porozumienie paryskie to pierwsze powszechne i prawnie wiążące światowe porozumienie w sprawie zmian klimatu, które podpisano 22 kwietnia 2016 r. U jego podstaw leży RamowaKonwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC). Jej głównym celem jest zapewnienie, że temperatura Ziemi zostanie utrzymana na poziomie, który nie zagraża ludzkości i środowisku. Ratyfikując Konwencję, 197 Stron (196 państw świata i jedna organizacja regionalna ? Unia Europejska) potwierdziło, że przyczyną wzrostu temperatury i wynikających z tego zmian klimatu jest emisja gazów cieplarnianych spowodowana działalnością człowieka.

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE