katalog 2023

Jak zablokować kontrolę?

Dodano: 10.09.2014

1.04.2009
Od 7 marca obowiązują nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Nowe przepisy w swoim założeniu miały chronić przedsiębiorców przed nadużyciami ze strony urzędników, tymczasem okazały się bublem prawnym.



Przedsiębiorca, do którego zawita przedstawiciel fiskusa lub skarbówki, może wnieść sprzeciw wobec podjęcia i wykonywania czynności kontrolnych, jeśli tylko uzna, że są one prowadzone z naruszeniem prawa.

Wystarczy np., że kontrola będzie trwała dłużej niż ustawowe 12, 18, 24 lub 48 dni (w zależności od wielkości firmy) albo zacznie się bez uprzedzenia przedsiębiorcy, mimo że istnieje taki obowiązek. Podobnie ? gdy będzie prowadzona pod nieobecność przedsiębiorcy czy osoby przez niego upoważnionej.

Co ważne, wniesienie sprzeciwu ? na co firma ma z reguły trzy dni robocze od rozpoczęcia kontroli ? wstrzyma ją do czasu rozpatrzenia sprzeciwu przez organ prowadzący czynności.

W praktyce ? naczelnika urzędu skarbowego lub dyrektora urzędu kontroli skarbowej (UKS), który będzie miał na to trzy dni. Jeśli zaś firma poskarży się do dyrektora izby skarbowej lub generalnego inspektora kontroli skarbowej (czyli wiceministra finansów), to kontrola będzie nadal wstrzymana ? aż do czasu rozpatrzenia zażalenia. Organ drugiej instancji będzie miał siedem dni na rozstrzygnięcie.

Przepisy nie ograniczają liczby składanych sprzeciwów. Dlatego nawet prawnicy nie kryją, że w skali całego kraju mogą ich wpłynąć tysiące. Najskuteczniejsi zaś w ich pisaniu mogą nawet na kilka miesięcy uniemożliwić zakończenie kontroli, pisząc sprzeciw za sprzeciwem.

firmylesne.pl
Źródło: Rzeczpospolita
Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE