katalog 2023

Pytania o przetargi

Dodano: 20.11.2015

Jeden z użytkowników portalu przesłał nam propozycje pytań, jakie można kierować do Nadleśnictw w związku z dokumentacją przetargową.

 

Takie pytania mogą się przydać wielu przedsiębiorcom leśnym, więc zamieszczamy propozycję w całości. Za przesłanie tekstu uprzejmie dziękujemy, Wasz wkład w działanie portalu jest najważniejszy!

 

1. Zapisy obligują wykonawcę do przestrzegania przy realizacji przedmiotu zamówienia norm surowca drzewnego. Aby przestrzegać przepisów ruchu drogowego należy je dokładnie poznać, a ich znajomość musi być potwierdzona zdanym egzaminem na prawo jazdy. Podobnie ma się sprawa z normami na surowiec drzewny. Każdy pracownik zatrudniony w ALP i mający do czynienia z odbiórką surowca drzewnego zdobywa wiedzę na kursach brakarskich. Kurs taki kończy się egzaminem.

Czy wykonawca i jego pracownicy ( często z wykształceniem podstawowym) powinni posiadać wiedzę zdobytą na kursach brakarskich?


2. Wzór umowy w paragrafie drugim zawiera informację, że zamawiający może w ciągu jednego miesiąca zlecić do 20% wartości prac z zakresu pozyskania i zrywki drewna. Oznacza to, że do końca maja Wykonawca może wykonać całość prac pozyskaniowych. Jednocześnie Zamawiający wymaga zatrudnienia pilarzy do końca 2016 roku i przyjmuje, że jeden pilarz jest w stanie pozyskać 2000 m? przez dziesięć kolejnych miesięcy po 200 m? .

Czy takie zestawienie wymagań nie przeczy sobie wzajemnie?


3. Czy w wykazie usług należy przedstawić wszystkie wykonane usługi w ostatnich trzech latach działalności?


4. Czy kwota ubezpieczenia firmy dotyczy każdego pakietu z osobna, czy całego przetargu?


5. W kryterium oceny ofert za zatrudnienie osób na umowę o pracę można maksymalnie otrzymać 20 punktów procentowych.

Czy istnieje możliwość otrzymania innej ilości punktów w tym kryterium niż 20 lub 0?

Np. posiadam zatrudnionych połowę wymaganych pracowników?


6. Określony pakiet wygrało konsorcjum. Jeden z członków konsorcjum za źle wykonaną usługę otrzymał karę zgodnie z umową.

Kto ponosi odpowiedzialność prawną: wyłącznie firma , która zawiniła, lider konsorcjum czy wszyscy członkowie konsorcjum solidarnie?


7. Uprzejmie proszę o określenie, z jakich części składa się zestaw do pochłaniania oleju na wyposażeniu urządzeń mechanicznych?


8. Jak Zamawiający stwierdzi, ze dane obuwie posiada wkładkę antyprzecięciową?


9. Czy wkładka antyprzecięciowa w spodniach powinna być dostosowana do mocy pilarki?

W jaki sposób Zamawiający określi klasę spodni na pilarzu w lesie?


10. Zgodnie z SIWZ zamówienie wykonywać mogą tylko osoby wskazane w ofercie. Każda zmiana zatrudnienia musi być zgłoszona przed rozpoczęciem pracy w lesie. Wynika z tego, że ważniejszy od śniadania i pilarki jest dokument tożsamości. Jak Zamawiający traktować będzie przypadki zagubienia dokumentu w lesie, okres oczekiwania na nowy czy zwykłe zapomnienie?


11. Cena oleju hydraulicznego biodegradowalnego jest średnio sześciokrotnie wyższa od oleju mineralnego.

Czy Zamawiający zwiększając wymagania, praktycznie z dnia na dzień przewidział większe środki w zamówieniu na znacznie większe wymagania w umowie?


12. Posiadane przeze mnie ciągniki zrywkowe posiadają olej hydrauliczno-przekładniowy. Jego wymiana może uszkodzić mechanizmy smarowane przez ten olej. Czy w takim przypadku wymiana na olej biodegradowalny jest konieczna? Czy Zamawiający pokryje ewentualne naprawy?


13. W opisie czynności Zamawiający dopuszcza wyłącznie zrywkę nasiębierną w przypadku drewna stosowego.

Jak spełnić ten wymóg na niedostępnych olsach, stromych zboczach, powierzchniach z odnowieniem sztucznym lub naturalnym? Czy w takim przypadku Zamawiający przewidział dodatkowe środki?


14. W dziale ?Kary umowne", punkt 1 podpunkt 3g, Zamawiający zapisał ?stosowanie wadliwej techniki ścinki ręcznej".

Czy jest to przejaw nierównego traktowania oferentów?

Czy pniaki po harwesterze mogą być dalej po kolana?


15. Wadliwe pniaki po ścince powstają również z przyczyn obiektywnych: dwurdzenność ścinanego pnia, konieczność przecięcia zawiasy przy drzewie zawieszonym, skracanie pniaków w miejscach ubicia ziemi przez zrywkę, przecinanie zawiasy w celu zapobieżenia rozerwania sztuki, itp. Zamawiający przewidział karę umowną, gdy takich pniaków będzie na powierzchni więcej niż 10%. Z mojej praktyki wynika, że na każdej powierzchni pniaków niewłaściwych jest więcej . Czy w związku z tym Zamawiający będzie naliczał karę za każdą powierzchnię cięć rębnych lub przedrębnych?

 

16. Czy upoważnieni przedstawiciele Zamawiającego, którym pracownicy będą musieli się wylegitymować, będą przy sobie posiadać stosowne dokumenty tożsamości, i czy upoważnienia będą miału zasięg leśnictwa, obrębu czy Nadleśnictwa?

 

Macie uwagi do powyższych pytań lub sami chcielibyście zadać jeszcze jakieś pytania? Piszcie w komentarzach lub na adres redakcja@firmylesne.pl !

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE