Utech

Apteczka do lasu

Dodano: 18.03.2022

O tym co powinno się znaleźć w apteczce i co grozi za niedopatrzenia w tej kwestii opowiadał specjalista 

W Polsce przepisy prawa nie określają zawartości apteczek. Powinna ona uwzględniać rodzaj i zakres prowadzonej działalności, liczbę zatrudnionych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy, a także rodzaj i poziom występującego zagrożenia w zakładzie. Niewiele nam to mówi, na szczęście rynek usług obfi tuje w doradców ds. BHP którzy z racji doświadczenia wiedzy mogą pomóc rozwiać wątpliwości.

 


– Podstawowa apteczka zakładowa pierwszej pomocy może zawierać tylko środki opatrunkowe i sprzęt ratunkowy. Powinny się w niej znaleźć m.in. opaski dziane, opaski elastyczne, plastry z opatrunkiem i bez, chusty trójkątne, opatrunki jałowe. Zestaw pierwszej pomocy powinien być wyposażony w rękawiczki jednorazowe, nożyczki z tępymi końcówkami, maski lub ustniki niezbędne do przeprowadzenia sztucznego oddychania metodą usta–usta itp. – wymienia Andrzej Damijan, główny specjalista w firmie usługowo-szkoleniowej BHPOŻ”. Dodaje, że w niektórych okolicznościach przydać mogą się też opatrunki hydrożelowe, płyn do przemywania oczu, sól fi zjologiczna, koc ratunkowy termiczny itp. Ważne, by na tej liście znalazła się też instrukcja udzielania pierwszej pomocy. Jednak okazuje się, co za dużo to niezdrowo.

 


– Apteczki nie powinny zawierać środków przeciwbólowych i innych leków, kropli żołądkowych, kropli nasercowych, płynów dezynfekujących itd., chyba że osoba wyznaczona do udzielania pierwszej pomocy ma wykształcenie medyczne i jest upoważniona do podawania tego typu środków – przestrzega Andrzej Damijan i zaznacza, że w przypadku zaniechania właściwego zaopatrzenia zakładu w apteczki, osoba odpowiedzialna za stan BHP lub kierująca pracownikami, bądź innymi osobami fi zycznymi, ponosi odpowiedzialność wykończeniową zgodnie art. 283 § 1 kp. Kara z tego tytułu może wahać się od 1 tys. do 30 tys. zł.

 

 

Powyższy fragment to część artykułu, który ukazał się w numerze 3/2022 Gazety Leśnej. Aby dowiedzieć się więcej na temat leworęcznych pilarzy oraz innych ciekawych tematów związanych z pracą w lesie zapraszamy do prenumerowania!

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE