KOPA KAMIŃSKI
Informacje

Modrzewie zamiast świerków

Dodano: 19.04.2024

Lasy Federalne Austrii rozpoczęły już sezon na sadzenie - w tym roku z naciskiem na dostosowanie do zmian klimatu.

 

W austriackich lasach sadzi się 40 gatunków drzew. W tym roku, przy dość wysokich temperaturach i braku śniegu prace przy sadzeniu można było rozpocząć parę tygodni wcześniej niż zazwyczaj. I to nie tylko na nizinach, ale również na terenach górskich. Łącznie zostanie posadzonych 1,4 miliona drzew.

 

Aktualnie prowadzi się sadzenie z naciskiem na wielogatunkowość. W dużym stopniu polega się też na odnowieniu naturalnym. Jednocześnie, świerk zaczyna tracić udział w składzie ilościowym, głównie na rzecz modrzewia. Niemal 50% sadzonych roślin to właśnie modrzewie, jako że gatunek ten lepiej radzi sobie z okresowymi suszami i burzami. Dobrze rosnie też na terenach górskich.

 

Wiele nadziei wiąże się też z jodłą srebrzystą. We wschodniej Austrii zostanie też posadzonych 75 000 dębów, które zajmą głównie nisko położone tereny.

 

Sadzenie na terenie Austrii w 2024 roku będzie kosztowało około 14 milionów euro, ale to na razie jedynie szacunki. Leśnicy mówią, że na razie warunki są dobre, z dostateczną ilością wody.

 

Źródło: forstpraxis.de

Opracowanie: redakcja

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE