Agro Sieć TMC
Informacje

Niebezpieczne ciągniki

Dodano: 23.04.2024

Maleje liczba operatorów maszyn posiadających prawo jazdy kategorii T, wypadków na drogach nie brakuje - alarmuje portal związany z sektorem rolniczym.

 

Szkolenia na kategorię T można odbywać już w wieku 16 lat. Ciężkich maszyn rolniczych i leśnych w Polsce przybywa, coraz więcej porusza się ich drogami publicznymi. Tymczasem prawo jazdy kategorii B+E wystarcza by jeźdźić "traktorem", i wiele osób całkowicie rezygnuje z podchodzenia do kursów na kategorię T.

 

Jak informuje portal farmer.pl, na kursach B+E nie przechodzi się jednak szkolenia w zakresie bezpieczeństwa poruszania się ciężkimi maszynami po drogach, na których spotkamy samochody osobowe. 

 

− W okresie wzmożonych prac rolnych zwiększa się ilość ciągników i maszyn rolniczych na drogach. W tym samym czasie przybywa na drogach innych uczestników ruchu drogowego, ponieważ czas prac polowych pokrywa się z letnimi wyjazdami wakacyjnymi i urlopowymi. Pociąga to za sobą wzrost liczby wypadków drogowych, często makabrycznych, z udziałem i za przyczyną ciągników i maszyn rolniczych, w których doznają ciężkich obrażeń lub giną ludzie − mówił na łamach farmer.pl Jan Szumiał ze Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Warszawie.

 

Wypadki te najczęściej są spowodowane niewłaściwym oznakowaniem ciężkich maszyn oraz przekraczanie dozwolonej szerokości. Wiele maszyn przekracza też dopuszczalną masę z ładunkiem. Ekspert ze Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Warszawie podaje, że te błędy niekoniecznie wynikają z ignorowania przepisów czy złej woli, ale również z braku świadomości zagrożenia. 

 

Podczas kursu kategorii B+E uczestnicy poznają zasady i bezpieczeństwo poruszania się składem o DMC do 3,5 tony z przyeczepą inną niż lekka. Kwestii związanych z ciężkimi maszynami nie omawia się wcale. Tymczasem po kursie kategorii T, na egzaminie teoretycznym, 12 z 32 pytań dotyczy ściśle maszyn podlegających tej kategorii. Egzamin praktyczny obejmuje jazdę ciągnikiem z przyczepą i wymaga od kursanta umiejętności manewrowania po placu i w ruchu drogowym.

 

Źródło: farmer.pl

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE