pko baner
Lasy Państwowe

Zamiatanie w Lasach Państwowych (aktualizowane)

Dodano: 15.02.2024

Zaczęły się odwołania dyrektorów kolejnych Regionalnych Dyrekcji oraz innych jednostek Lasów Państwowych.

 

Fala odwołań, które wraz z objęciem władzy przez nowy rząd przetoczą się przez Lasy Państwowe, zaczęła się oczywiście od samej góry - Józef Kubica opuścił stanowisko 9 stycznia. Później niż wstępnie zakładano, nie obyło się bowiem bez drobnych kłopotów. Nowym dyrektorem Lasów Państwowych został Witold Koss.

 

Profesor Bogdan Jaroszewicz został powołany na zastępcę dyrektora generalnego LP 12 lutego 2024 roku przez ministrę klimatu i środowiska Paulinę Hennig-Kloskę.

 

13 lutego na stronie LP pojawiła się informacja o powołaniu Marcina Polaka na zastępcę dyrektora generalnego LP do spraw ekonomicznych. Marcin Polak ukończył Wydział Leśny na Uniwersytecie Rolniczym im. H. Kołłątaja w Krakowie, a także zarządzanie na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Przed objęciem stanowiska był nadleśniczym w Nadleśnictwie Olkusz. Karierę rozpoczynał w dziale technicznym Nadleśnictwa Wieluń, później pracował w RDLP w Krakowie, w Zespole Informatyki, Wydziale Marketingu i Zespole Analiz. W latach 2012 - 2013 był zastępcą dyrektora generalnego LP ds. ekonomicznych.

 

Jak mówił wiceminister Klimatu i Środowiska, odwołanie dyrektora generalnego było początkiem rozliczania Lasów Państwowych.

 

RDLP w Katowicach

 

Dyrektorem regionalnym RDLP w Katowicach został Robert Pabian. Wcześniej pełnił funkcję inżyniera nadzoru w Nadleśnictwie Strzelce Opolskie. Dawniej zajmował też stanowisko nadleśniczego w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie.

 

RDLP w Gdańsku

 

15 stycznia odwołany został Bartłomiej Obajtek, dotychczasowy dyrektor RDLP w Gdańsku. Jego miejsce zajął Andrzej Schleser, którego Witold Koss namaścił jako "człowieka do kontaktu z zulami".

 

RDLP w Szczecinie

 

19 stycznia odwołano dyrektora RDLP w Szczecinie, Andrzeja Szelążka. 22 stycznia na stronie internetowej LP, w zakładce "Kontakt" pojawił się Jarosław Staniszewski.

 

RDLP w Szczecinku

 

19 stycznia 2024 roku odwołano dyrektorkę RDLP w Szczecinku, Wiolettę Koper-Staniszowską. 22 stycznia na stronie internetowej LP, w zakładce "Kontakt" pojawił się Jarosław Czarnecki. 

 

RDLP w Pile

 

19 stycznia odwołano dyrektora RDLP w Pile, Bartosza Bazelę. 22 stycznia na stronie internetowej LP, w zakładce "Kontakt" pojawił się Tomasz Partyka. 

 

Przed objęciem funkcji dyrektrora regionalnego Partyka był inżynierem nadzoru w Nadleśnictwie Tuczno, a wcześniej przez wiele lat był nadleśniczym w Nadleśnictwie Wałcz.

 

RDLP w Poznaniu

 

22 stycznia na stronie Lasów Państwowych pojawiła sie informacja, że dyrektorem RDLP w Poznaniu został Wiesław Krzewina. Wcześniej, od 2016 roku, stanowisko to zajmował Andrzej Konieczny.

 

Wiesław Krzewina w latach 2014-15 pełnił funkcję zastępcy Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, a w okresie 2019-20 kierował Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych. W ostatnich latach był kierownikiem Zakładu Doświadczalnego w Murowanej Goślinie, należącego do poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.

 

RDLP w Krośnie

 

25 stycznia odwołano Marka Mareckiego, dotychczasowego dyrektora RDLP w Krośnie. Obecnie obowiązki dyrektora pełni Janusz Starzak. 

 

Janusz Starzak przez ostatnie pięć lat był nadleśniczym Nadleśnictwa Sieniawa. Wcześniej pracował w Inspekcji Lasów Państwowych oraz w RDLP w Krośnie. Był też nadleśniczym w Nadleśnictwie Oleszyce.

 

RDLP w Olsztynie

 

26 stycznia 2024 odwołano dyrektora RDLP w Olsztynie Adama Roczniaka. 29 stycznia na stronie internetowej placówki pojawiła się informacja o nowym dyrektorze - został nim Adam Czajkowski. Czajkowski był wcześniej zastępcą nadleśniczego Nadleśnictwa Olsztyn.

 

RDLP we Wrocławiu

 

26 stycznia 2024 odwołano dyrektora RDLP we Wrocławiu, Karola Boreckiego. 29 stycznia nowym dyrektorem został Jan Dzięcielski, który wcześniej pełnił funkcję zastępcy nadleśniczego ds. gospodarki gruntami i stanu posiadania Nadleśnictwa Miękinia.

 

Jan Dzięcielski jest związany z parią polityczną PO, z której ramienia jest radnym miejskim i przewodniczącym rady miejskiej w Świdnicy. Na jego koncie Facebook publikował posty popierające posłów PO, Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego. W swojej karierze był też wcześniej zastępcą dyrektora RDLP we Wrocławiu ds. rozwoju.

 

RDLP w Toruniu

 

26 stycznia 2024 z zakładki "Kontakt" na stronie RDLP w Toruniu zniknął dotychczasowy dyrektor, Bartosz Pewniak. 30 stycznia na jego miejscu pojawił się Włodzimierz Pamfil, który wcześniej był zastępcą nadleśniczego w Nadleśnictwie Gniewkowo.

 

RDLP w Białymstoku

 

26 stycznia 2024 roku dyrektor RDLP w Białymstoku Andrzej Józef Nowak zniknął z sekcji "Kontakt" na stronie internetowej RDLP w Białymstoku.

 

31 stycznia powołano nowego dyrektora RDLP w Białymstoku - został nim Tadeusz Wilczyński. Wilczyński pracuje w LP od 45 lat, karierę zaczynał w Nadleśnictwie Waliły, następnie pracował w Nadleśnictwie Giżycko. Później objął stanowisko zastępcy nadleśniczego w Nadleśnictwie Suwałki, a potem był nadleśniczym w Nadleśnictwie Głęboki Bród. W 2016 odwołano go, objął wtedy funkcję inżyniera nadzoru w Nadleśnictwie Suwałki.

 

Tadeusz Wilczyński był inicjatorem programu odbudowy populacji głuszców w Puszczy Augustowskiej w 2013 roku.

 

RDLP w Zielonej Górze

 

30 stycznia 2024 roku pojawiła się informacja o odwołaniu dyrektora RDLP w Zielonej Górze, Wojciecha Grochali. Na stanowisku zastąpił go Jerzy Łokietko.

 

RDLP w Łodzi

 

30 stycznia zapadła decyzja o odwołaniu dyrektora RDLP w Łodzi, Dariusza Pieniaka.

 

Jego miejsce zajął Jacek Chudy, który wcześniej był nadleśniczym w Nadleśnictwie Kutno. Jest ojcem Rafała Chodego, autora tekstów na łamach portalu Monitor Leśny. Obaj są skonfliktowani z Dariuszem Pieniakiem - głośno o aferze związanej z zawiadomieniem do CBA w sprawie wykupu nieruchomości z dużą bonifikatą było wiosną ubiegłego roku.

 

W ramach odwetu za zgłoszenie, Jacek Chudy stracił pracę w Lasach Państwowych, ale sąd orzekł na jego korzyść w grudniu 2023 roku i mógł wrócić do zawodu. 

 

RDLP w Warszawie

 

Po odwołaniu Marka Romana ze stanowiska dyrektora miejsce zajmuje Tomasz Józwiak - dawniej wieloletni nadleśniczy Nadleśnictwa Płońsk.

 

RDLP w Radomiu

 

Obowiązki dyrektora regionalnego w RDLP w Radomiu pełni Adam Wasiak. Rozpoczynał on karierę od pracy w Nadleśnictwie Suchedniów. W latach 2012-2015 był dyrektorem generalnym Lasów Państwowych. Jego ostatnim miejscem pracy było Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, gdzie pełnił funkcję zastępcy dyrektora.

 

RDLP w Krakowie

 

30 stycznia dyrektor generalny Lasów Państwowych podjął decyzję o odwołaniu dyrektorów: RDLP w Krakowie Pawła Szczygła. Na razie informacje o ich następcach się nie pojawiły, a informacje kontaktowe na stronach internetowych pozostają niezaktualizowane.

 

RDLP w Lublinie

 

31 stycznia odwołano dyrektora RDLP w Lublinie, Andrzeja Borowca. W zakładce "Kontakt" pojawiła się informacja, że następcą Borowca został Jan Kowal. 

 

Jan Kowal pracował wcześniej między innymi jako inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Rudnik, nadleśniczy w Nadleśnictwie Nowa Dęba i Nadleśnictwie Międzyrzecz. Zanim został dyrektorem regionalnym, pracował jako inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Biłgoraj.

 

ORWLP w Bedoniu

 

Tego samego dnia odwołano także dyrektora Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu, Stanisława Muszyńskiego.

 

O wielkim zamiataniu Lasów Państwowych, czyli kolejnych odwołaniach, będziemy informowali na bieżąco w tym artykule.

 

Źródło: strony internetowe RDLP, DGLP

Komentarze (1)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Aga Jaga Dodano 06.02.2024

Chyba autorowi coś się pomyliło, obecnie mianowany dyrektor RDLP w Łodzi Pan Chudy nigdy nie był Nadleśniczym.

Chyba autorowi coś się pomyliło, obecnie mianowany dyrektor RDLP w Łodzi Pan Chudy nigdy nie był Nadleśniczym.

Dodaj odpowiedźX

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE