Agro Sieć TMC
Technika leśna

Najmocniejsze pilarki

Dodano: 19.12.2015

Najpotężniejsze pilarki ręczne wcale nie pracują w lesie...

 

Znane ze sklepów modele Stihl czy Husqvarna osiągają moc niespełna 9 KM. Są to najpotężniejsze maszyny w ofercie wiodących producentów, ważące około 10 kg, co podczas intensywnego uzytkowania może sprawiać pewien problem dla operatora. Dlatego też nie używa się ich często, a do prac przy wycince chętniej wybierane są modele "ze średniej półki dla profesjonalistów". 

 

Istnieje jednak cała grupa pilarek o kilkukrotnie większej mocy. Te potwory mogą ciąć pnie drzew w przeciągu dosłownie kilku sekund, a silniki w nich zainstalowane dysponują mocą porównywalną z tymi montowanymi w niewielkich rozmiarów samochodach osobowych. Masa pojedynczego urządzenia to około 25 kg, a więc do prac w lesie zupełnie by się nie nadawały. Są też głośne, zużywają bardzo dużo paliwa i nie posiadają typowych dla profesjonalnych pilarek systemów tłumienia drgań czy filtracji spalin. To pilarki "sportowe", zwane tez HOT SAW (ang. gorąca piła).

 

Podczas zawodów drwali wykorzystuje się je w konkurencji o tej samej nazwie, która polega na jak najszybszym ucięciu trzech krążków drewna o odpowiedniej grubości. Polski rekord w tej konkurencji należy do znanego Arkadiusza Drozdka, który dłużycę o grubości 46 cm przeciął w 7,8 sekundy. Dokonał tego przy pomocy pilarki o mocy 62 KM i wadze 25 kg. Do światowego rekordu trochę mu jednak brakuje - David Bolstad z Nowej Zelandii ustanowił go w roku 2007, przecinając kłodę w 5,43 sekundy.

 

Ale na 60 KM HOT SAW się nie kończy. W internecie znaleźć można filmiki ukazujące cięcia przy pomocy maszyn ważących nawet 250 kg, obsługiwanych przez dwie osoby. Jeśli wierzyć opisom tych nagrań, konstrukcja posiada niesamowitą wręcz moc 300 KM - tyle, co porządny ciągnik! Nie zmienia to faktu, że konkurencje odbywające się z użyciem takich urządzeń przypominają bardziej konkurs w podnoszeniu ciężarów niż zawody drwali.

 

Wielu ludzi zajmuje się budowaniem pił HOT SAW hobbystycznie. W internecie można znaleźć sporo porad i opisów amatorskich konstrukcji na bazie silników z motorówek, odpowiednio dobranych prowadnic i tłumików... Jeśli ktoś interesuje się zarówno pilarkami i majsterkowaniem, to być może kiedyś zapragnie zbudować sobie coś takiego?

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE