katalog 2023
Technika leśna

Przyczepy zrywkowe Farmi Forest

Dodano: 04.04.2024

Kompania Leśna poszerzyła ofertę o przyczepy leśne Farmi Forest – fińskiej firmy z długą tradycją.



Firma Farmi Forest powstała w 1962 roku. Z początku produkowała ciągniki rolnicze, które szybko zaczęto również przystosowywać do pracy w lesie. Firma tworzyła też własne projekty, które stopniowo zyskiwały popularność nie tylko w Finlandii, ale i na całym świecie.

 

Udany debiut

 

W Polsce dotychczas markę Farmi Forest kojarzono głównie z rębakami, które były w ofercie Kompanii Leśnej. Podczas zeszłorocznych targów Eko-Las w Świebodzinie polski dystrybutor zaprezentował po raz pierwszy ofertę przyczep zrywkowych fińskiej firmy. Pierwsze dwa egzemplarze – 7 i 9-tonowe – trafiły już do polskich odbiorców.

 

Obecnie na terenie Polski pracuje parę zestawów ciągnik-przyczepa Farmi Forest i Kompania Leśna otrzymuje na ich temat pozytywne oceny. Użytkownicy zwracają uwagę na prostą, nieskomplikowaną konstrukcję, która zaskakuje trwałością. Klienci chwalą odlewaną kolumnę obrotu, będącą przecież głównym elementem pracującym, który dzięki takiemu wykonaniu jest masywniejszy i bardzo wytrzymały.

 

Konstrukcję zaprojektowano w taki sposób, by kolumna była osadzona nisko, dzięki czemu obniża się też wysokość żurawia, a to z kolei FT12 pozytywnie wpływa na stabilność całego zestawu.

 

– Marka Farmi Forest jest jedną z nielicznych, które oferują zestaw combo, czyli wraz z rębakiem zamontowanym na podwoziu przyczepy, z kontenerem na zrębkę i żurawiem do załadunku materiału do rębaka. Łączy to wydajność rębaka montowanego na ciężarówce z właściwościami rębaka na forwarderze – tłumaczy Janusz Suchodolski, przedstawiciel firmy Kompania Leśna, dystrybutora marki Farmi Forest w Polsce. Nie bez znaczenia jest też fakt, że przyczepy Farmi Forest można zarejestrować.

 

Przemyślana konstrukcja

 

W ofercie Farmi Forest znajdziemy pięć modeli przyczep zrywkowych: FT7, FT9, FT11, FT12 i FT13, gdzie liczba podana w nazwie modelu oznacza jednocześnie ładowność w tonach. Najmniejsza FT7 posiada przestrzeń ładunkową 1,5 metra kwadratowego i waży zaledwie 710 kilogramów bez ładunku. Już w tym modelu znajdziemy hydrauliczny skręt dyszla na wyposażeniu standardowym, z możliwością dobrania hamulców oraz zestawu przystosowującego do ruchu drogowego. Producent podaje też zalecane modele żurawi, które najlepiej sprawdzą się z tym modelem przyczepy – w tym Dodatek specjalny Przyczepy leśne wypadku są to CR24 lub CR36. FT7 jest też najnowszym dodatkiem do katalogu przyczep Farmi Forest.

 

Podczas gdy FT7 nie posiada opcji montażu skrzyni na biomasę, FT9 można już w ten sposób wyposażyć. Przyczepa ta jest znacznie masywniejsza od FT7, waży bowiem 1300 kilogramów. Jeśli nie używamy akurat skrzyni na biomasę, standardowo wyposażona jest w cztery pary kłonic z ruchomymi podkłonicówkami.

 

Kształtowniki wyposażono w ząbki uniemożliwiające ślizganie się drewna i zaczepy ułatwiające mocowanie ładunku. 

 

Z kolei FT11, jak informuje producent, sprawdzi się w przedsiębiorstwach zrywających ponad tysiąc metrów sześciennych drewna rocznie. Tu również znajdziemy cztery pary kłonic, ale przestrzeń ładunkowa ma już powierzchnię 2,4 metra sześciennego przy długości 4 metrów. Co istotne, ten model może mieć napęd 4WD. W FT11 jest możliwość zamontowania również skrzyni na biomasę.

 

Największa, a jednocześnie posiadająca najwięcej opcji wyposażenia, jest przyczepa FT13. Tu można zamontować napęd 4WD lub 2WD, producent zaleca aż cztery różne modele żurawi, jest też opcja montażu dodatkowego agregatu hydraulicznego lub skorzystania z hydrauliki ciągnika. Model ten ma przestrzeń ładunkową o powierzchni 2,9 metra sześciennego z czterema parami kłonic.

 

W pracy z żurawiem 

 

Załadunek drewna z Farmi Forest może się odbywać przy pomocy jednego z ośmiu modeli żurawi. Wszystkie posiadają identyczny rozstaw śrub 175 x 175 mm w podporach oraz w podstawie, co umożliwia ich łączenie z dowolnymi przyczepami.  Ich zasięg w katalogu waha się od 4,2 do 9 m. Najmniejszy z modeli – CR24 o zasięgu 4,2 metra – nie posiada teleskopowego wysięgnika, ale pozostałe modele już owszem. W przypadku żurawi CR59 o zasięgu 8,5 metra, CR69 plus o zasięgu 8,5 metra czy CR89 sięgającego 9 metrów, teleskop jest podwójny. 

 

Największy udźwig na wysięgu 4 metrów ma model CR89: 1180 kilogramów, najmniej w tej konkurencji unosi model CR25: 530 kilogramów. Poczynając od modelu CR47, aż po CR89, sterowanie może być zdalne. 

 

Żuraw CR47, zalecany do przyczepy zrywkowej FT9, posiada odlewaną ciśnieniowo obudowę kolumny obrotu. Optymalnie położony korek spustowy ułatwia konserwację. Na wyposażeniu standardowym znajdziemy osłonę siłownika podnoszenia. 

 

Konstrukcja tego żurawia jest niska i stabilna, odległość od kołnierza kolumny obrotu do sworznia ramienia głównego to tylko 1,3 metra. Wysokość zestawu przyczepy FT9 z żurawiem CR47 to jedynie 2,62 metra. Żuraw wyposażono w chwytak, z którego rotator i przewody są chronione kołnierzem. Dla utrzymania jeszcze większej stabilności żuraw CR47 wyposażono w podpory z trzypunktowym zaczepem. Szerokie podstawy podpór zapewniają pewne oparcie, a po obu stronach montowane są osłony siłowników, które zabezpieczają przed uszkodzeniami.

 

Produkty Farmi Forest trafiają do ponad 30 krajów, a sieć dystrybutorów obejmuje ponad 20 dealerów – w tym Kompanię Leśną.

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE