katalog 2023
Technika leśna

Udoskonalona Husqvarna 560 XP

Dodano: 28.10.2020

Szwedzki producent, z ponad 60-letnim doświadczeniem w tworzeniu pilarek, w październiku br. wprowadził na rynek udoskonaloną profesjonalną pilarkę Husqvarna 560 XP/XPG. Główne zmiany mają na celu zwiększenie trwałości, niezawodności i wydajności tych maszyn, co dla użytkowników ma istotne znaczenie.

 

 

Dla przypomnienia, pilarki Husqvarna 560 XP i model z podgrzewanymi uchwytami Husqvarna 560 XPG to modele z serii najbardziej zaawansowanych technologicznie maszyn, adresowane dla profesjonalnych drwali i innych użytkowników, którzy poszukują pilarki do szerokiego zastosowania w pozyskaniu drewna – od ścinki do okrzesywania i manipulacji.

 

W maszynach zastosowano znaną i cenioną technologię silników X-Torq, dającą mniejsze o ok. 20 proc. zużycie paliwa i zredukowaną nawet o 75 proc. emisję spalin.

 

Wyjściowa moc modelu Husqvarna 560 XP/XPG to 3,5 kW, ale przede wszystkim wysoki moment obrotowy zwiększa wydajność tych maszyn oraz daje możliwość płynnej pracy z prowadnicą do 20”/ 45cm. Przy jednocześnie niewielkiej masie maszyny i dobrym wyważeniu z wysoko umieszczonym środkiem ciężkości, model ten ma również zastosowanie w wydajnym okrzesywaniu i pracy w średnich klasach drzewostanów.

 

Warto wspomnieć, że jest to pierwszy model pilarek Husqvarna, gdzie zastosowano moduł AutoTune, dziś już powszechne rozwiązanie w każdej zawodowej maszynie Husqvarna nowej generacji. Komponent ten, który pozwala na optymalizację dawki paliwa, zawsze utrzymuje urządzenie na maksymalnej wydajności i nie wymaga manualnej regulacji. Uzyskanie tych parametrów kontroluje AutoTune, analizując podczas pracy wartości takich parametrów jak: rodzaj paliwa, wilgotność, temperatura, stopień zabrudzenia filtra powietrza i wysokość n.p.m. oraz w odpowiedni sposób wpływa na zasilanie silnika.

 

W omawianych maszynach mamy także unikalny dla Husqvarna system RevBoost, zapewniający wysoką prędkość łańcucha od razu po naciśnięciu gazu, co daje poczucie dużego przyspieszenia docenianego podczas okrzesywania. Znany i ceniony od lat system Air Injection, czyli odśrodkowe oczyszczanie powietrza, daje możliwość dłuższej pracy bez konieczności czyszczenia filtra powietrza. Poza tym, modele 560 XP/XPG oparte są na trwałej skrzyni korbowej ze stopów metali lekkich, a jednocześnie odpornych na przeciążenia i temperaturę. Wyposażone są w wiele ułatwień związanych z codzienną obsługą m.in.: zatrzaskową osłonę cylindra, łatwy demontaż filtra, system boczny napinania łańcucha, zawór dekompresyjny, pompę oleju z regulowanym wydatkiem, pokrywę sprzęgła z osadzonymi nakrętkami prowadnicy, powodujące wygodne i ergonomiczne użytkowanie tych maszyn. Jednocześnie warto wspomnieć, że wersja modelu 560 XP z symbolem ”G”, czyli podgrzewane uchwyty, zyskuje coraz więcej zwolenników, ceniących wygodną pracę w zimnych i wilgotnych warunkach.

 

Lepsza filtracja powietrza

 

 W tym celu zmodernizowano układ filtracji powietrza i zastosowano nowy filtr oraz jego podstawę. Dzięki zwiększonej zdolności filtracji i szczelności filtra z podstawą oraz specjalnie wyprofilowanej uszczelce, powietrze konieczne do zasilania jest bardzo czyste, co zwiększa żywotność i trwałość silnika. Modyfikacji uległa również pokrywa cylindra, ze względu na wysokość nowego filtra. Do nowej wersji ”560” mamy teraz do wyboru trzyrodzaje filtrów (dwa nylonowe i jeden filcowy), aby w zależności od warunków otoczenia dobrać odpowiednią wersję.

 

Skrzynia korbowa i łożysko

Aby zapewnić maksymalną trwałość maszyny podczas najintensywniejszej pracy zmodyfikowano konstrukcję łożyska wału korbowego po stronie koła zamachowego. Ta modyfikacja wiąże się również ze zmianą strefy gniazd osadzenia łożysk wału korbowego. Powyższe zmiany pozwalają na intensywne, profesjonalne użytkowanie, zapewniając dużą trwałość użytkową maszyny.

 

Bęben sprzęgła, koło ślimakowe i pompa oleju

Aby jeszcze bardziej zwiększyć trwałość bębna sprzęgła zmieniono jego konstrukcję oraz sposób wykonania adaptera bębna. Konstrukcję koła ślimakowego zmodyfikowano tak, aby harmonizowała z nowym, w pełni kutym adapterem bębna sprzęgła. Warto przypomnieć, że pompa olejowa podaje olej do smarowania układu tnącego wyłącznie wtedy, gdy łańcuch jest w ruchu. Tak więc olej nie jest tracony podczas jałowego biegu silnika.

 

W zestawie

Oferta Husqvarna to nie tylko coraz nowsze modele maszyn, lecz także komplet niezbędnych, akcesoriów, w tym układów tnących. Pamiętajmy, że dobór układu tnącego do konkretnego zadania jest równie istotny, co specyfikacja samej pilarki. Standardowo pilarki Husqvarna 560 są wyposażone w układ tnący o długości 15 cali i podziałce 0,325 cala. Jednak nie jest to jedyna możliwość wyposażenia tych maszyn. Odpowiednia kompletacja może znacząco wpłynąć na ergonomię i wydajność pracy. Z myślą o tych aspektach, Husqvarna stworzyła bogatą ofertę układów tnących dla każdego modelu pilarki. Na przykład, dobierając odpowiedni układ do Husqvarna 560 XP trafimy na prowadnice i łańcuch .325” w 5 wariantach długości lub 3/8” w 4 wariantach. Wystarczy zapoznać się z dostępnymi opcjami i wybrać odpowiednią do konkretnego zadania.

 

Główne zmiany techniczne jakie zostały przedstawione na przykładzie maszyny 560 XP/XPG będą systematycznie wprowadzane w modelach 562 XP/XPG i 555, czyli w całym asortymencie pilarek profesjonalnych Husqvarna klasy 60cc.

 

Husqvarna od ponad 60 lat tworzy pilarki we współpracy z profesjonalnymi użytkownikami, nieustannie je doskonali, aby zapewnić ich najwyższą wydajność i niezawodność. Dlatego też, bezpłatnie wydłuża gwarancję o dodatkowy rok na wszystkie pilarki spalinowe.

 

 

 

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Husqvarna.

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE