pko baner
Ograniczenia cięć

Ograniczenia wbrew zmianom klimatu?

Dodano: 29.02.2024

W dyskusji o wyłączeniach trzeba uwzględnić uwarunkowania klimatyczne – uważa prof. dr. hab. inż. Jarosław Socha, kierownik Katedry Zarządzania Zasobami Leśnymi Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.


W wywiadzie, którego udzielił GAZECIE LEŚNEJ profesor podkreślił, że obecnie leśnictwo mierzy się z globalnym zamieraniem lasów związanym ze zmianami klimatu, a w strefie umiarkowanej w wyniku pożarów i zamierania lasów w niektórych rejonach świata przestała rosnąc ilość węgla związanego w lasach.

Badania wykazują, że sosna, świerk i inne gatunki będą zamierały i ustępowały miejsca innym, takim jak na przykład dąb. Drzewa będą też osiągały mniejsze wymiary i miały mniejszą zasobność. To oznacza, że znaczna część obecnych drzewostanów się rozpadnie i jeżeli stanie się to na obszarach, na których nie prowadzi się gospodarki, to będzie dochodzić do przewagi emisji nad pochłanianiem CO2.

– Przy wyłączaniu z użytkowania należałoby zatem zadać sobie pytanie czy postępując w ten sposób będziemy w stanie osiągnąć zakładane cele redukcji emisji CO2 założone w Europejskich strategiach – mówi Jarosław Socha.  

Inną kwestią, nad którą trzeba się zastanowić zdaniem eksperta z UR w Krakowie, jest rozmiar tych wyłączeń. Czy faktycznie, jak zapowiada rząd, powinno to być aż 20 proc. Zdaniem profesora bardziej realne i uzasadnione byłoby 5, maksymalnie 10 proc. lasów. Wyłączenia z użytkowania należałoby też rozmieścić na obszarze całej Polski.

Podsumowując, niezależnie ile procent tych ograniczeń zostanie wprowadzone, to należałoby brać pod uwagę cały szereg czynników, a szczególnie efekt środowiskowy i społeczno-ekonomiczny – argumentuje Jarosław Socha.

Czytaj cały wywiad z Jarosławem Sochą w marcowej GAZECIE LEŚNEJ. Zachęcamy do prenumerowania największego czasopisma branżowego w kraju!

 

Wszystko o ograniczeniach cięć w naszym Serwisie Specjalnym: OGRANICZENIA CIEĆ

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE