FPK JG
Ograniczenia cięć

Zmiany klimatu szansą dla zuli?

Dodano: 05.03.2024

W wywiadzie portalu drewno.pl z Mikołajem Dorożałą padło parę ciekawych zdań na temat przyszłości usług leśnych.

 

Wywiad portalu drewno.pl z wiceministrem klimatu i środowiska Mikołajem Dorożałą poruszano oczywiście temat ograniczeń cięć wprowadzonych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, przyszłości ochrony przyrody w kraju i polityki w Lasach Państwowych. Znalazło się też miejsce na wzmiankę o zakładach usług leśnych i tu uwaga - w kontekście zmian klimatycznych.

 

- To wymaga pewnej redefinicji polityki, na przykład w zakresie gatunków drzew, które dzisiaj chcemy sadzić. To widać chociażby na przykładzie lasów liściastych, które zdecydowanie lepiej sobie radzą z tymi zmianami klimatu. Widać to po świerku, który wycofuje się na północ kontynentu. Widać to po problemach w Niemczech, gdzie świerk głównie był sadzony po II Wojnie Światowej -i jakie tam są problemy? Tu bardzo istotna będzie właśnie ta ochrona czynna. I ona daje na przykład ogromne szanse zakładom usług leśnych. Dzisiaj usługi leśne nie powinny oznaczać tylko wycinki. Usługi leśne to jest dużo szersza definicja. Dobre przygotowanie systemowego rozwiązania i przedefiniowania ochrony czynnej, która powinna być i będzie musiała być prowadzona w perspektywie tych najbliższych 20 lat to jest szansa dla wielu biznesów - mówił Dorożała na łamach portalu drewno.pl

 

Prowadzący wywiad zaznaczył w tym miejscu, że przecież zule doskonale zdają sobie sprawę, że gospodarka leśna to nie tylko wycinki. Wiceminister klimatu i środowiska przyznał rację, ale zwrócił uwagę na fakt, że dla zuli wycinki są obecnie po prostu najbardziej opłacalne, podczas gdy prace z zakresu hodowli czy nasadzeń właściwie nie przynoszą zysku.

 

- Dostrzegamy ten problem i jest on podnoszony nie od dzisiaj. Rozpoczęliśmy już prace w ministerstwie, które będą pozaresortowe - wyjdą szerzej. W tym kontekście rozmawiamy również z Lasami Państwowymi i będziemy chcieli stworzyć zespół międzyresortowy. Również we współpracy z dyrekcją generalną, będziemy chcieli rozmawiać o sytuacji zakładów usług leśnych i o koncepcji systemowego poprawienia tej sytuacji i pewnej zmiany modelu [współpracy - red.], bo ona będzie niezbędna. Tylko to się nie wydarzy od razu - potrzebujemy dłuższej perspektywy czasowej. Do tej zmiany potrzebujemy dialogu, potrzebujemy ekspertów, z którymi wspólnie usiądziemy. Ten temat jest niezwykle ważny, bo o tym rozmawialiśmy ostatnio już na naszym "Zespole do spraw ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie". Zresztą jutro mamy posiedzenie tego zespołu, do którego dołączają przedstawiciele sektora drzewnego i do którego zaprosiliśmy przedstawicieli zakładów usług leśnych - tłumaczył Mikołaj Dorożała.

 

Pod koniec rozmowy wiceminister zapewniał, że nowa obsada resortu nie jest "grupą szaleńców", tylko ekipą z konkretnym pomysłem na działanie.

 

Źródło: drewno.pl

Fot.: MKiŚ

Opracowanie: redakcja

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE